مربی درونگرا

مربی درون گرا –The Introverted Trainer

مترجم زهره همت آبادی – کارشناس روانشناسی- عضو دپارتمان MBTI

Corporate_Trainer

این عبارت کاملا صحیح است که هر شخص با هر تیپ شخصیتی می­تواند هر شغلی داشته باشد. در حقیقت، ایزابل بریگز میرز بر این باور بود که اگر یک سازمان بتواند کارکنان خود را از روی مدل شخصیتی­ای انتخاب کند که با اصولی که برای انجام آن کار بخصوص لازم است هماهنگ نباشد، برای سازمان یک مزیت به حساب می­آید. البته باید توجه داشت که مدل تیپ شخصیتی هیچ گاه قصد ندارد تا فردی را محدود سازد.

شغل تمام وقت من به عنوان مربی افراد می­تواند باعث تعجب شما شود، وقتی بدانید من دارای کارکرد (ترجیح) درونگرایی هستم. من باید دو تا سه هفته و یا ۱۰ تا ۲۰ روز از ماه را جلوی تعدادی از افراد سرپا بیایستم و مواردی را آموزش دهم. با وجود خستگی بسیار در پایان هر روز و حقوق دریافتی کم در برابر کاری که انجام می­دهم، این که می­توانم در زندگی افراد تغییر ایجاد کنم، باعث تجدید قوا در من می­شود. همان طور که مشاهده می­کنید من دارای کارکرد شهودی (دریافت اطلاعات از یک تصویر کلی) و احساسی (تصمیم گیری بر اساس نظر دیگران در مورد تصمیم) هستم. با اجماع این کارکردها می­توان به روشنی دلیل علاقمندی من را به تشویق دیگران برای پیشرفت را شرح داد.

IntrovertThing2

با وجود کارکرد درون­گرایی امI ، صرف وقت در باشگاه به همراه یک وعده غذایی به تنهایی و یا با همراهی یک یا دو دوست می­تواند راضی کننده این کارکرد در من باشد. با وجود آگاهی ام از این ترجیح ، دیگر گذراندن این زمان­ها در تنهایی برایم  ناراحت کننده نمی­باشد. من فکر می­کنم که ترجیحاتم در اکثر مواقع برایم به عنوان یک مربی مزایای زیادی ایجاد می­کند. اخیرا در یک کلاس خصوصی در حال توضیح نحوه شکستن کدهای دینامیک بودم. من از دانشجوم خواستم که برداشت خود از این موضوع را شرح دهد. در ابتدا او تنها با تعجب به من نگاه کرد به طوری که تصور کردم او در حال فکر کردن به این موضوع است که “اگر من این مورد را می­دانستم، از شما نمی­خواستم که آن را به من آموزش دهید.” من کاغذی بزرگ را که حاوی جداولی بود را به وی نشان دادم و نشانه­ هایی را به او ارائه دادم و از او خواستم که سعی خود را برای توضیح این موضوع بکند و من فقط برای اصلاح و یا تشویق او به ادامه توضیحات وارد بحث می­شدم. بعد از کمی سعی او جواب را بدست آورد. با وجود کارکرد برونگرایی او، در حالی که من توضیحات کمی را ارایه دادم، او توانست راه خود را به سمت جواب بدست آورد.

همین کار نیز می­تواند در کار با افراد زیاد و بصورت گروهی انجام بگیرد دقیقا به همان شکلی که در مورد انفرادی صورت پذیرفت، بطوری که در یک دوره آموزشی چهار روزه همین مورد اتفاق افتاد.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط