برونگراها

ده اشتباه بزرگ که برونگراها ناخواسته مرتکب می‌شوند (قسمت اول)

موفقیت در روابط، کار و زندگی خانوادگی فقط به داشتن یک شخصیت «درست» ختم نمی‌شود. بلکه درک درست از صفات فردی و اینکه این صفات به چه شیوه‌ای می‌تواند از اهداف شما پشتیبانی کرده و نهایتا منجر به موفقیت شما شوند مربوط می‌شود. وقتی نوبت به برونگراها می‌رسد، نشان دادن اینکه شما یک فردی سطحی‌نگر نیستید و در مهمانی‌های کسی نیستید که دائما در حال حرف زدن است کار سختی است. شما مجبورید این سایه‌ای که دائماً دنبال شماست را از بین ببرید.

متأسفانه برونگراها در اغلب اوقات به گونه‌ای رفتار می‌کنند که این کلیشه‌ها را تقویت می‌کنند. در ادامه به معرفی ۱۰ اشتباه بزرگ که برونگراها به طور ناخواسته مرتکب می‌شوند می‌پردازیم. با استفاده از آنها شما می‌توانید برونگرایی شدید خود را متعادل کنید.

 

۱- فکر می‌کنند که هر سکوتی زجرآور و خسته‌کننده است

صحبت‌کردن بیش از حد برونگراها مشکل زیادی بوجود نمی‌آورد، چیزی که مسأله‌ساز است این است که برونگراها وقتی دیگر حرفی برای گفتن ندارند و سکوت در گفتگویشان حکمفرما می‌شود، به زودی عصبی می‌شوند. دلیلش هم واضح است. از نقطه‌نظر یک برونگرا، سکوت همسنگ طردشدگی اجتماعی است. صحبت‌کردن در میان هر سکوتی می‌تواند عواقب منفی در پی داشته باشد. یک توقف طبیعی در گفتگو به طرف مقابلتان این فرصت را می‌دهد که فکر کرده و پاسخ شما را بدهد. از بین‌بردن این حق طبیعی کاری خلاف ادب است.

چه کار باید بکنید: صادق باشید. شما می‌دانید که چه زمانی می‌توانید مثل یک قطار سریع‌السیر صحبت کنید. شما می‌دانید که چه زمان‌هایی از خطوط قرمز عبور کرده‌اید. تمرین کنید جلوی زبانتان را بگیرید. به نحوه صحبت‌کردن دیگران توجه کنید و به توقف‌های طبیعی در گفتگوهایتان دقت کنید.

 

۲- وقت نگذاشتن بر روی فکرکردن و خلوت‌کردن

شارژشدن یک برونگرا سریعتر از شارژشدن یک درونگراست. حتی اجتماعی‌ترین برونگراها نیز گاهی نیاز به خلوت‌کردن و فکرکردن به صحبت‌هایشان دارند. چنددقیقه استراحت و سکوت شاید روش مطلوب شما برای شارژشدن نباشد، اما به شما این فرصت را می‌دهد که به نکته‌های مهم صحبت‌هایتان توجه کرده و آنها را به خاطر بیاورید. نداشتن این زمان فردی این ریسک را برای شما بوجود می‌آورد که فراموش کنید با چه کسی ملاقات داشته و چه گفته‌اید.

چه کار باید بکنید: به اهمیت زمان استراحت و خلوت‌کردن توجه کنید. اگر به جزئیات تعاملات اجتماعی خود توجه کنید در گفتگوهای آتی به نتایج خوبی دست خواهید یافت.

 

۳- صحبت‌کردن هنگام فکرکردن

برونگراها بیش از درونگراها در معرض این اشتباه هستند که هنگام فکرکردن صحبت کنند. این بدان معنا نیست که آنها افرادی سطحی، پرسروصدا یا بی‌فکر هستند؛ برای یک برونگرا واقعا سخت است که هنگام فکرکردن مکث کرده و یک تصمیم آگاهانه بگیرد که چه بگوید و یا چه نگوید.

چه کار باید بکنید: سعی کنید هیچگاه فراتر از صحبت‌هایتان پیش نروید. نفسی عمیق کشیده، کمی درنگ کرده و تلاش کنید پیش از صحبت‌کردن در مورد حرف‌هایتان فکر کنید. دیگر مهارت‌ها نظیر سرتکان‌دادن و برقرارکردن تماس چشمی می‌تواند به شما کمک کند. حتما لازم نیست برای نشان‌دادن اینکه به صورت فعال در یک گفتگو شرکت دارید از زبانتان استفاده کنید.

 

۴- سست‌بودن در وفاداری

درحالیکه درونگراها بخش اعظمی از انرژی خود را صرف جذب دوستان معدود و نزدیک می‌کنند، برونگراها دوست دارند دوستان زیادی در آن واحد داشته باشند. ممکن است اکثر ظرفیت عاطفی خود را بر روی کسانی سرمایه‌گذاری کنند که شانس کمی برای برقراری یک رابطه دوستانه قوی داشته باشند. اما مشکل اینجاست که برخی از دوستان (درونگرای) شما ممکن این تصور را کنند که در سطوح فردی سرمایه‌گذاری خوبی بر روی آنها نکرده‌اید.

چه کار باید بکنید: داشتن دوستان زیاد به این معنا نیست که دوستی‌های شما سطحی و یا صمیمی نیست – بلکه تنها ممکن است یک تصور باشد. تلاش زیادی کنید تا به دوستانتان نشان دهید به این رابطه ارزش قائلید، حتی در خصوص دوستان معمولی خود.

 

۵- زیرپاگذاشتن احساسات دیگران

خوب شاید واژه «زیرپاگذاشتن» کمی خشن باشد، اما برونگراها گرایش زیادی به نادیده‌گرفتن احساسات درونی دیگران دارند بدون اینکه هیچ تلاشی برای درک آن کنند. وقتی به مشکلی بر می‌خورند، ممکن است با صدای بلند آنرا فریاد بزنند. اعلام‌کردن هر چیزی با صدای بلند و رسا ممکن است برای روح برونگراها مناسب باشد، اما دیگران ممکن است اینگونه ابراز وجودها را نوعی اعتمادبنفس کاذب یا حتی حمله فردی بدانند.

چه کار باید بکنید: هر کسی، و نه فقط برونگراها، می‌تواند تلاش کند که نسبت به نیازهای دیگران حساس باشد. کمی دلسوزتر باشید و ببینید که می‌توانید بخشی از احساسات شخصی خود را کنار گذاشته و به مسائل از نقطه‌نظر دیگران بنگرید؟

 

این مقاله ادامه دارد

 

مجتبی کریمی، مدیر سایت IranMBTI و عضو دپارتمان MBTI خانه توانگری

منبع: Truity.com

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاه (7)

 • mahsa پاسخ

  من دقیقا این مششکل دارم همیشه تا موضوعی پیش میاد ساعت ها هم حاضرم بحث کنم اما از سکوت و خلوت و … بیزار هستم و به شدت از اینکه کسی تو اون زمان بخواد بره تازه بعد ۱ روز یا ساعاتی بیشتر برگرده و درباره موضوع صحبت کنه واسم کلافه کننده و اعصابم واقعا بهم میریزه تحمل سکوت و صبر در من بسیار پایین هست حاضر به هر پیامد نادرست هستم اما اینکه درخودم بریزم باعث حتی تپش قلب استرس و … برام به دنبال داره حتی در مسایل ساده و با اینکه بارها متوجه شدم که اگر سکوت میکردم در ساعات بعدی خود طرف مقابل تماس میگرفت و من به نتیجه مطلوب تری میرسیدم اما واقعا از طاقت من خارجه ! گاهی حتی قرص خواب میخورم تا در رابطه ام مدام زنگ نزنم و پاپی نشم …

  آوریل 16, 2016 در 9:45 ب.ظ
 • mahsa پاسخ

  من اونقدر دچار استرس و اعصاب خرابی میشم که اگه سکوت کنم و بگم باشد خدافظ تا زمانی منتظر فکر کردن بمونم در هر مسله ای دیگر تو اون زمان تا زمانی که مشکلم حل شه حالا حتی حاضر به نتیجه نامطلوب هستم واسم به گونه ای تنش زا هست که نه به درسم نه به کارم نه …. به طور صحیح نمیرسم ۱!!

  آوریل 16, 2016 در 9:48 ب.ظ
 • حریر پاسخ

  بسیاااااااااااار عالی بود. کامل، علمی و بی نقص.مشتاقانه منتظر ادامه مقاله هستم. سپاسگزارم

  آوریل 16, 2016 در 11:41 ب.ظ
 • لاله پاسخ

  خوب و کامل بود.سپاس

  آوریل 19, 2016 در 7:50 ب.ظ
 • شایان پاسخ

  بسیار عالی بود،
  سعی خواهم کرد ابن نکات را مورد توجه قرار دهم.

  آوریل 19, 2016 در 9:08 ب.ظ
 • مجید پاسخ

  سلام به همگی
  تازه با این سایت اشنا شدم راستش خیلی واسم دردناکه شخصیت برونگرام.اگه راضی داشته باشم سخته به کسی نگم البته فقط رازهای خودم اما رازهای دیگران رو خوب نگه میدارم مدام صحبت میکنم و طبیعتا توی اون صحبت ها اشتاهاتی دارم که به ضررم تموم میشه.
  این نکته ها رو بهش رسیدم که باید اول فکر کنم بعد صحبت کنم یا اینکه موقع صحبت کردن فکرنکنم!!! ولی این کار خیلی سخته
  خیلی دوست داشتم دوستان گروه تلگرامی باشه که برون گراها دور هم جمع بشن و فقط از مشکلاتشون یا پیروزی هاشون در برابر این تیپ شخصیت بگن

  آوریل 20, 2016 در 8:26 ب.ظ
 • عليرضا پاسخ

  ممنونم
  کاش جدى بگیرم
  همین

  آگوست 2, 2016 در 2:31 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برونگراها

مطالب مرتبط