۵ روش برای اینکه درونگراها میزان انرژی خود را در یک روز پرتنش و سخت در بالاترین حد ممکن نگه دارند

بعضی از روزها روزهای سختی هستند. در این روزها شما مجبورید یک سخنرانی مفصل داشته باشید و یا در یک همایش سنگین شرکت کنید. اینجاست که نشان می‌دهید چگونه می‌توانید شادابی ابتدای روز خود را تا انتها حفظ کنید.

آیا تابحال شده است که هنگام ورود به یک جلسه کاری مهم احساس کنید انرژیتان به کلی تخلیه شده است؟ و یا برایتان پیش آمده است که نخواهید به یک همایش شبکه‌سازی مهم بروید، چون دلتان می‌خواهد فرصت تمرکز انرژی خود و استراحت در خانه را به دست آورید؟

نگران نباشید، شما در داشتن این احساس تنها نیستید!

من به عنوان یک درونگرا که در زمینه ارتباطات فعالیت می‌کنم، از صحبت‌کردن در مقابل حضار لذت برده و درست اندازه دوستان برونگراترم به ایجاد ارتباطات جدید بسیار علاقمندم. اما وقتی افرادی را می‌بینم که از این جلسه به آن جلسه رفته و ساعت‌های طولانی در روز را صرف این کار طاقت‌فرسا می‌کنند و هنوز هم همان شادابی ابتدای روز خود را دارند بسیار متعجب می‌شوم. انرژی‌ای که من برای چنین فعالیت‌هایی دارم محدود است – و معمولا برای شارژ مجدد نیاز به یک زمان استراحت کوتاه دارم.

اما صرفاً به خاطر اینکه گاهی اوقات نیاز به استراحت دارم بدین معنا نیست که همیشه می‌توان آنرا داشته باشم. پس در این چند سال به پنج ترفند جالب مجهز شده‌ام که با استفاده از آنها می‌توانم خودم را همیشه سرحال و شاداب نگه دارم. این ترفندها عبارتند از:

۱٫  خود را آماده کنید

مطمئناً شما هم قبل از هر سخنرانی خود را آماده می‌کنید. من هم به این نتیجه رسیده‌ام که تمرین‌کردن برای نحوه ارائه نکاتی که می‌خوام در یک جلسه مهم بیان کنم تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. این موضوع شبیه به این است که: قبل از این که در یک رویداد بزرگ حاضر شوم، در مورد مطالب احتمالی سخنرانی فکر کنم.

من همیشه نمی‌دانم که دقیقاً چه چیزهایی باید بگویم، اما با خودم و با صدای بلند درست مثل یک گفتگوی واقع صحبت می‌کنم. با تمرین، نحوه ارائه پیام رشد و توسعه می یابد. جملات ناقص و بی‌سروته ناپدید شده و کلماتی که بر روی کاغذ قرار داشتند با شکل و شمایلی زیبا بر زبانم جاری می‌شوند. بنابراین جمله «من اینجا هستم چون، امممم، من می‌خواهم با افراد ارتباط داشته و شبکه‌ای تشکیل دهم چون، اهههه، می‌خواهم تغییری ایجاد کنم….» تبدیل می‌شود به «من به دنبال برقراری ارتباط با افراد بیشتری در این حوزه از بازار هستم.»

بنابراین شما با تمرین‌کردن بر روی پیامی که قرار است ارائه دهید، انرژی خود را ذخیره کرده و برخی استرس‌ها را از میان بر می‌دارید.

۲٫  هوشمندانه زمانبندی کنید

اگر به انواع کارهایی که در طول یک روز انجام می‌دهید دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که در کل در دو گروه قرار خواهند گرفت: اول، کارهایی که نیاز به کمی تعامل با انسان‌ها داشته و بنابراین به حضور پویاتری احتیاج دارند و دوم کارهایی که می‌توانید مستقلاً انجام دهید و بنابراین نیاز به صرف آن انرژی پویا را ندارند. بنابراین کارهای خود را بگونه‌ای زمانبندی کنید که با میزان انرژی شما در طول روز تطابق داشته باشد. دسته اول برای زمانی که انرژی بیشتری دارید و دسته دوم برای اوقاتی که انرژی کمتری در اختیار دارید.

احتمالاً نیاز باشد که برای خود حد و حدودی نیز مشخص کنید. شاید بخواهید که در طول هفته بیشتر از سه کار که نیاز به تعامل اجتماعی دارند نداشته باشید. و یا اگر قرار است یک ایده جدید را در صبح روز جمعه به تیمتان معرفی کنید، وقت زیادی را برای تنهابودن در بعدازظهر پنجشنبه اختصاص دهید. به همین شکل اگر قرار است بعد از کارتان یک رویداد بزرگ داشته باشید، لازم است در ظهر کارهایی که فشار کمتری دارند را انجام دهید. بنابراین به خود این فرصت را بدهید که بتوانید نیرویتان را جمع کرده و هر زمان که نیاز است برای نبرد آماده شوید.

۳٫ خودتان را گرم کنید

بعضی‌اوقات پیش می‌آید که در یک سخنرانی نمی‌توانید آن ترتیبی که در ذهنتان دارید را شروع کنید. برای چنین جلساتی که بازخورد کمی نیز از حضار می‌گیرید، یک گرم‌کردن سریع می‌تواند بهترین استراتژی باشد: صحبتتان را با یک نفر شروع کنید. این صحبت می‌تواند یک گفتگوی کوتاه در مورد هرچیزی با هر کسی باشد؛ آنچنان نباید سنگین باشد و بیشتر از دو دقیقه هم نباید طول بکشد. همین گفتگوی کوتاه می‌تواند یخ جلسه را باز کرده و باعث جریان پیدا کردن افکارتان شود. همچنین به شما کمک می‌کند تا با دقت و وضوح بالا اهدافتان را دنبال کنید.

بنابراین سعی کنید این گفتگوها چیزی فراتر از صحبت‌های روزانه‌ای باشد که با افراد در طول روز انجام می‌دهید. «سلام، حالت چطوره؟» چیز جالبی نیست. همین کار باعث می‌شود شما از لاک خود بیرون بیایید و خود را آماده ارائه مطالب بیشتر به حضار کنید

۴٫ «شخصیت عمومی» خود را خلق کنید

من از این استراتژی برای مصاحبه‌های شغلی (یا هر گفتگو یا ارائه‌ای که نیاز به اعتمادبنفس و انرژی خاص دارد) استفاده می‌کنم. اگر شما هم شبیه من باشید، با چند نسخه متفاوت از خود آشنایی دارید. یکی از آن نسخه‌ها شاید اجتماعی‌تر و خودمانی‌تر با دیگران باشد – و دوست دارد در موقعیت‌های اجتماعی که در آنها احساس امنیت بیشتری می‌کند بدرخشد.

آن نسخه را نقاب شخصیت عمومی یا Public Persona بنامید و تصور کنید که چگونه می‌توان آنرا را به کار گرفت. آیا خوردن چند فنجان قهوه می‌تواند آنرا فعال کند؟ آیا پرسونای شما از موسیقی‌ای که به دقت نواخته شده باشد الهام می‌گیرد؟ آیا وقتی لباسی می‌پوشید که در آن احساس قدرت و اعتمادبنفس می‌کنید، پرسونای شما بیدار می‌شود؟

و یا شاید وقتی دوست یا استادی دارید که از تحسین‌کردن آنها لذت می‌برید پرسونای شما نیز قدرت پیدا می‌کند. ببینید آن فرد چگونه از پس یک سخنرانی سخت بر می‌آید و سپس روش او را برای خود مدل کنید.

 ۵٫ از روز خود لذت ببرید

تا آنجا که ممکن است روز خود را به گونه‌ای طراحی کنید که برای شما الهام‌بخش، انگیزه‌دهنده و پر از انرژی باشد. و چرا نباید هر روز این کار را انجام دهید؟ چون مثل این است که برای صبحانه خود یک اسپرسو تلخ بنوشید، یا اینکه صبح زود از خواب بیدار شوید و یک روز مفرح را آغاز کنید و یا هنگام ناهار حرکات یوگا انجام دهید.

روز خود را با لذت‌های کوچک و تشریفاتی که بتواند زندگیتان را هیجان‌انگیز کند پر کنید. این کار باعث می‌شود ذهن شما تقویت شده و فکرتان در مسیر صحیحی قرار بگیرد که به صورت فعالانه ایده‌هایتان را در یک گفتگو مطرح کنید. به من اطمینان کنید: این کار انرژی‌ای به شما می‌دهد که می‌توانید از آن در کل روز استفاده کنید.

مطمئناً همه ما روزهایی را در پیش رو خواهیم داشت که دوست داریم به صندلی خود تکیه دهیم و با هیچکس صحبت نکنیم یا مستقیماً بعد از کار به سمت خانه برویم و بخوابیم (البته بعضی از ما بیشتر از دیگران این احساس را داریم). اما گاهی‌اوقات لازم است انرژی و اشتیاق درونی خود را جمع کرده و در روابط حرفه‌ای خود بکار گیرید. درحالیکه نمی‌توانم به شما قول دهم که این کار برای شما آسان باشد، اما می‌توانم قول بدهم که همه این تاکتیک‌ها این کارها را برای من آسانتر کرد.

مترجم: مجتبی کریمی

منبع: http://www.inc.com/the-muse/5-tips-for-introverts-when-they-need-to-boost-their-energy-levels.html

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط