تیپ شخصیتی

پرسش و پاسخ: آیا تیپ شخصیتی تغییر می کند؟

به بخش جدید پرسش و پاسخ ما خوش آمدید! در این بخش قصد داریم تا به سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم.

اگر شما هم سوالی دارید آنرا برای ما به صورت نظر یا پیام در کانال IranMBTI ارسال کنید.

اولین پرسش در خصوص تیپ شخصیتی است …

س. آیا تیپ شخصیتی می‌تواند تغییر کند؟ من یک INTJ هستم اما وقتی بزرگتر شدم می‌توانم ENTJ شوم؟ و یا زمانی که جوانتر بودم می‌توانستم ISFJ بوده باشم؟

ج. اگر شما از ایزابل بریگز مایرز (خالق تیپ‌های شخصیتی به همراه مادرش کاترین بریگز) یا کارل یونگ (روانشناسی که بریگز و مایرز نظریه او را مورد مطالعه قرار دادند) می‌پرسیدید، مطمئنا می‌گفتند که خیر، تیپ شخصیتی یک فرد تغییر نمی‌کند. بر اساس نظریه‌ای که آنان مطرح نمودند، تیپ شخصیتی ذاتی و مادرزادی بوده و طی گذشت زمان و کسب تجربه به هیچوجه تغییر نمی‌کند. البته افراد می‌توانند تیپ‌ خود را رشد یا develop دهند. این کار هم تنها از طریق آگاه‌تر شدن نسبت به نقاط قوت و ضعف و توسعه مهارت‌های جدید اتفاق می‌افتد. اما تیپ اصلی آنها اصلا تغییر نمی‌کند.

خوب این یک نظریه است. بریگز و مایرز هم فقط نظریه‌پرداز بودند نه دانشمند. آنها برای اثبات نظریه خود و برای اینکه نتیجه‌ای دقیق را نسبت به آن به دست آورند، در ابتدا آنرا بر روی افراد حقیقی آزمایش نکرده بودند. نظریات آنان نسبت به تیپ شخصیتی برگرفته از کتاب‌ها و تصورات شخصی بود نه داده‌های با مقیاس وسیع. پس برای اینکه بخواهیم به طور دقیق پاسخ شما را بدهیم، باید کمی جلوتر را نگاه کنیم. پس از اینکه آنها نظریه خود را مطرح کردند تحقیقات و مطالعات گسترده‌ای در این خصوص صورت گرفت.

روانشناسان حوزه شخصیت که بر روی جمعیت‌های بزرگ مطالعه می‌کردند به این نتیجه رسیدند که تغییرات در شخصیت ممکن است در طول زمان اتفاق بیافتد. برخی از این تغییرات در همه افراد مشترک بوده و به نظر می‌رسد هر چه شخص بزرگتر می‌شود این تغییرات نیز شکلی کلی‌تر به خود می‌گیرند. برای مثال افراد زمانیکه وارد میانسالی خود می‌شوند، به میزان درونگرابودن آنها افزوده و از برونگرایی آنان نیز کاسته می‌شود. یکی از تمایلات آنها در این سنین این است که در تفکراتشان تجدیدنظر کرده و کمتر از احساسات در تصمیم‌گیری‌هایشان استفاده کنند. همین حالت در مورد ترجیح جمع‌آوری اطلاعات آنها نیز رخ می‌دهد؛ بدین معنا که دیگر کمتر از شهودشان بهره می‌برند و دوست دارند بیشتر به جزئیات توجه کنند.

در آخر باید گفت افرادی که پا به سن می‌گذارند بیشتر از ساختار و نظم‌ و ترتیب در زندگیشان استفاده می‌کنند که همین امر باعث می‌شود آنها به سمت ترجیح منظم‌بودن (J) پیش بروند.

علاوه بر اینکه افزایش سن بر روی تغییرات شخصیتی تأثیرگذارند، تجربیات شخصی شما نیز به طور حتم بر روی تحولات شخصیتی اثر می‌گذارند. شرایط، ارتباطات یا چالش‌های جدید ممکن است باعث شوند چیزهای تازه‌ای در مورد خود کشف کنید که تا پیش از آن نمی‌دانستید. به خصوص زمانیکه جوان هستید ممکن است اکثر اوقاتتان را به شکلی که دیگران بر شما تحمیل می‌کنند زندگی کنید. زمانیکه این فرصت را داشته باشید که خودتان شیوه زندگیتان را انتخاب کنید، ممکن است زندگی شکلی کاملا متفاوت به خود بگیرد.

زمانیکه روانشناسان بحث شخصیت را پایه‌گذاری کردند، به نظر می‌رسید جنبه‌هایی از افراد را تشریح کنند که دو معیار عمده را توصیف می‌کرد: کیفیت‌هایی که آنها را از دیگران متفاوت می‌ساخت و کیفیت‌هایی که می‌توانست در طول زمان ثابت بماند. بر خلاف رفتار، که ممکن است لحظه به لحظه به طور غیر قابل منتظره تغییر کند، روانشناسان اعتقاد دارند که شخصیت ساختاری غیرقابل تغییر دارد. با این حال بعدها مشخص شد که ذهن انسان آنقدر پیچیده است که به همین سادگی نمی‌توان در مورد آن قضاوت کرد.

با این وجود تغییرات فاحشی که در شخصیت افراد رخ می‌دهد هنوز هم غیرمعمول و عجیب است و اکثر افراد در می‌یابند که این تغییرات کوچک، تدریجی و نامحسوس است. اگر شما تیپ شخصیتی خود را بگونه‌ای پیدا کرده‌اید که بیشترین همخوانی را با شما دارد، پس احتمال اینکه آن را به شکلی تغییر دهید که کلا با تیپ کنونی‌تان تفاوت داشته باشد امری بعید به نظر می‌رسد. اگر بر روی شخصیت خود کار کنید و سعی کنید آنرا بیشتر و بهتر بشناسید، چیزهای جدید و البته عجیبی نسبت به آن کشف خواهید کرد.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تیپ شخصیتی

مطالب مرتبط