کارکردن در پروژه های گروهی: احساسی (F) و فکری (T)

در پست‌های قبلی بررسی کردیم که چگونه می‌توانید قدرت ترجیحات E و I و S و N را در یک پروژه گروهی به حداکثر برسانید. در این پست نگاهی به جفت ترجیح سوم میرز-بریگز یعنی سبک تصمیم‌گیری می‌اندازیم که شامل دو ترجیح احساسی (Feeling) یا F و فکری (Thinking) یا T می‌باشد. شما خواهید آموخت که با استفاده از این دو ترجیح چگونه می‌توان قدرت افراد در یک پروژه گروهی را افزایش داد.

ترجیحات F و T به سبک تصمیم‌گیری معروفند. همانطور که شما در قالب یک گروه اطلاعات را تحلیل کرده و بر اساس آنها تصمیم‌گیری می‌کنید، هر یک از این ترجیحات می‌توانند چشم‌اندازی را به شما ارائه دهند که دیگران بگویند: «من هرگز به این موضوع فکر نکرده بودم». بیایید در خصوص اینکه این ترجیحات در یک پروژه گروهی (Group Projects) چگونه کار می‌کنند، به بحث بنشینیم.

T-F

اگر شما دارای ترجیح فکری (T) هستید، به احتمال خیلی زیاد رویکردی هدفمند و منطقی در خصوص حل مسائل موجود در پروژه دارید. Tها معمولا خواستار این هستند که مزایا و معایب یک راه‌حل یا رویکرد خاص را مورد بررسی قرار داده و اغلب بر روی نکات منفی و آنچه که به درستی کار نمی‌کند تمرکز می‌کنند چون به دنبال درست‌کردن و رفع عیوب هستند.

اما اگر دارای ترجیح احساسی (F) هستید، شاید در حل مسائل مربوط به پروژه به ایجاد هارمونی و فضای مساعد باشید. Fها معمولا به دنبال این هستند که هر یک از اعضای گروه احساس شنیده‌شدن و مشارکت‌داده‌شدن در کار را داشته باشد و معمولا بر روی نکات مثبت رویکرد و راه‌حل هر یک از اعضا تمرکز می‌کنند.

با توجه به تعاریف بالا می‌توانید ببینید که ترجیحات فوق در یک پروژه گروهی چگونه می‌توانند مفید واقع شوند. اما به دلیل تفاوت در شیوه‌ها، Tها و Fها باید سعی کنند این موضوع را در خاطر داشته باشند که آنها نیازهای مختلفی نسبت به یکدیگر دارند.

اگر شما یک فکری (T) هستید، رصد کنید که چگونه با یک هم‌تیمی F خود رفتار می‌کنید. اول از همه سعی کنید با وی سر موضوعات مشترک به تفاهم رسیده و نوعی رابطه مسالمت‌آمیز و دوستانه برقرار کنید سپس به دنبال نقد مسائل بروید.

اگر شما یک احساسی (F) هستید، ببینید تعاملات شما با هم‌تیمی‌های T خود تا چه شخصی است. شما با یک فرد T خیلی بیشتر از حالت معمول می‌توانید رک و راست باشید.

در پست بعدی نگاهی به آخرین جفت ترجیح مایرز-بریگز یعنی سبک زندگی که شامل دو ترجیح J و P است می‌اندازیم. به امید دیدار!

مترجم: مهندس مجتبی کریمی (عضو دپارتمان MBTI خانه توانگری)

منبع: CPP Blog

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاه (2)

 • احسان پاسخ

  سلام

  امیدوارم جای مناسبی برای این سئوالات باشد:

  ترجیح (T , F)و (J و P) من نزدیک به هم است (۴۵% و ۵۵% از هر گونه را دارم)

  و وقتی خصوصیات تیپها را میخوانم (مثلاً INFP – INFJ-INTP-INTJ) خصوصیاتی از هر چهار تیپ را دارم!

  ۱٫بالاخره چه تیپی هستم؟
  ۲٫ آیا ما از همه تیپها خصوصیاتی داریم؟ (فکر نمیکنم کسی ۱۰۰% از هر ترجیح را داشته باشد)
  ۳٫ آیا بوجود آوردن یک عادت مثل انجام کارها بر اساس زمانبندی و بعد تفریح کردن و بستن گزینه‌ها باعث میشه که تیپ‌ام J شود؟ (INTJ یا INPJ)

  دسامبر 31, 2015 در 11:52 ب.ظ
  • دپارتمان MBTI پاسخ

   سلام دوست عزیز
   هر کسی می تونه و باید از هشت ترجیح درصدی رو داشته باشه. مساله اصلی اینه که شما تو یکی از ترجیحات طبیعی تر عمل می کنید. ما همیشه مثال دست چپ و راست رو مطرح می کنیم. شما ممکنه راست دست باشید اما با دست چپتون هم می تونید کار کنید.
   ما پیشنهاد می کنیم در مواقعی که افراد خیلی دودلند بین ترجیحات از تکنیک INFP استفاده بشه. یعنی اگر شما بین J و P خودتون شک دارید، احتمالا P بودید که به دلیل شرایط به سمت J متمایل شدید و همینطور در مورد بقیه.

   ژانویه 2, 2016 در 11:35 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط