این چهار حرف کوچولو در MBTI راجع به تیم کاری شما چه می گوید؟

این چهار حرف کوچولو در MBTI راجع به تیم  کاری شما چه می گوید؟

What 4 Little Letters Can Tell You About Your Team

تا به حال نوشته های زیادی در باره درونگراها و برونگراها نوشته شده است. نوشته هایی شامل این که کدام تایپ رهبر ها و لیدر های بهتری می شوند و یا نکاتی برای فروشنده های درونگرا . اما احتمالا ساده ترین راه برای انتخاب بهترین شغل یا فهم توانایی های کاری این است که ما به همان تست قدیمی مایرز-بریجز خودمان نگاهی بی اندازیم.

teams

به طور خلاصه، ابزار MBTI ، چهار ترجیح را برای ما مطرح می کند :

  1. راجع به این که افراد چگونه اطلاعات ار پردازش می کنند و یا با دنیای بیرونشان ارتباط برقرار می کنند که در نتیجه به ما ۱۶ تایپ شخصیتی می دهد. بعد از این که تشخیص دادیم یک فرد درونگرا است یا برونگرا،
  2.  ابزار همچنین به ما کمک می کند ترجیح فرد را در تصمیم گیری و جمع آوری اطلاعات و نیز نوع ارتباطی که فرد مورد نظر با دنیای بیرون دارد را دریابیم. بنابراین ترجیحاتی مانند شهود، نظم و انعطاف با هم ترکیب می شوند تا تایپ های شخصیتی ساخته شوند.

این ابزار حدود ۵۰ سال است که برای کاربرد های مختلفی استفاده می شود. از این که بفهمیم کاراکتر هری پاتر کدام است تا استفاده آن برای دانش آموزان دبیرستانی برای پیدا کردن مسیر شغلی شان. یکی از راه هایی که صاحبان مشاغل می توانند از کارکرد های MBTI استفاده کنند، ترکیب کردن افراد برای کار تیمی است. استراتژی که حتما به رشد کمپانی و شرکت متبوعشان کمک شایانی می کند.

در زیر نکاتی برای کمک به صاحبان مشاغل و کارآورینان آورده شده است تا بتوانند از این ابزار استفاده کرده و شخصیت سازمان خود را بدست بیاورند.

کدام تایپ شخصیتی برای کدام نقش. با استفاده از تمرینی در PeopleKit،   تیم ما راجع به این بحث کرد که کدام تایپ شخصیتی برای کدام دپارتمان شغلی مناسب است. ما متوجه شدیم تیم برنامه ریزی حسابداری ما تقریبا همگی برونگرا هستند در حالی که تیم ویرایش، اکثرا در گروه افراد درونگرا قرار دارند. این نگاه به رهبران سازمان ها این امکان را می دهد که از حیطه هایی به مسائل نگاه کنند که بتوانند از ابزار های گوناگون استفاده کرده و توانایی های بالقوه افراد را به کار بگیرند.

به تایپ های شخصیتی افراد تیمتان توجه کنید. آیا کسی هست که در گروه اقلیت از لحاظ تایپ شخصیتی باشد و در حوزه خاصی دچار مشکل شده باشد؟ آیا او در دپارتمانی که ترجیحات و توانایی هایش بهتر سازماندهی شده و از آن قدردانی بهتری صورت پذیرد، کمک بیشتری نخواهد کرد؟

خوش بگذرانید. افرادی هستند که می گویند ابزار MBTI  کاربردی نیست  و تایپ شخصیتی واقعی به سختی قابل تشخیص است.باین حال من معتقدم  حتی اگر دانشی که پشتیبان این ابزار است کامل نباشد، به ما اطلاعات بسیار مفیدی ارائه می کند. آیا بعضی تایپ های شخصیتی توانایی های رهبری داشته اند که شما آنها را ندیده گرفته اید؟ آیا شما باید یک اتاق فکر و تصمیم گیری پایه گذاری کنید تا بتوانید از توانایی های تمام تایپ های شخصیت بهره مند شوید و مطمئن شوید هم افراد و هم سود مناسب را در شغلتان در نظر گرفته اید؟

فواد فرشچی مهندس عمران و ساکن تهران و -MBTI Coach در خانه توانگری طوبی است که  زحمت ترجمه این متن را کشیده  است

فواد فرشچی

——————————————–

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاه (3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط