آیا تیپ شخصیتی شما می تواند باعث استخدام یا اخراج شما شود؟

آزمون های شخصیت شناسی تبدیل به بخش عمده ای در فرایند استخدام افراد شده اند.

 مقاله پیش رو را آقای مجتبی کریمی از اعضای دپارتمان MBTI ترجمه نموده اند.

تست های شخصیت شناسی بیش از یک قرن است که مورد استفاده قرار می گیرند، اما کارفرمایان امروزه هنگام استخدام افراد بیش از پیش از آن استفاده می کنند. دلیل اصلی آن این است که : بتوانند بهترین نامزد ممکن را انتخاب کرده و سربار مالی شرکت را کاهش دهند زیرا حقوق دادن به یک کارمند از ۲۵ درصد تا ۱۲۵ درصد هزینه ها را شامل می شود.

با این وجود واژه “تست” دو مفهوم شکست Fail و پیروزی Success را یادآور می شود که در ارزشیابی های شخصیتی چنین مفاهیمی وجود ندارند. در این نوع آزمون ها درست و غلط یا نمره عددی وجود ندارد. در عوض، این ابزارها مهارت های “نرم” از قبیل تیپ های شخصیتی، توانایی ها، سبک های زندگی یا ترجیحات را ارزیابی می کنند.

امروزه بیش از ۲۵۰۰ نوع تست ارزشیابی شخصیتی وجود دارد و برای اهدافی چون استخدام افراد به دو دسته کلی تقسیم می شوند: گروه اول برای استخدام و انتخاب کارمندان جدید استفاده شده و گروه دوم نیز برای رشد و پیشرفت کارمندان موجود به کار گرفته می شوند.

دو تا از معروفترین ابزارهای شخصیت شناسی عبارتند از : فهرست روانشناختی کالیفرنیا یا CPI (مخفف California Psychological Inventory) که در امر استخدام از محبوبیت بالایی برخوردار است زیرا پیش بینی می کند که یک کارمند به چه شیوه ای می تواند با دیگران تعامل داشته باشد و دیگری ابزار ارزشیابی شخصیتی میرز-بریگز یا MBTI که در ارزیابی ترجیحات و سبک های رفتاری برای رشد کارمندان نوعی استاندارد طلایی به حساب می آید.

در اینجا باید اعترافی بکنم : پیش از اینکه اقدام به انجام آزمون آنلاین کنم به شدت عصبی بودم. از ناشناخته ها می ترسیدم. اگر این آزمون ها نقطه ضعف هایی از من را آشکار کنند که تا پیش از آن نسبت به آنها آگاهی نداشتم چه اتفاقی می افتاد؟ ذهن من در این میان به شدت درمانده شده بود.

اما وقتی که دلم را به دریا زدم و به بیش از ۳۵۰ سوال پاسخ دادم همه آن ترس ها از بین رفتند. به سرعت به این نتیجه رسیدم که تمام این مسائل به نوع تفکر من بستگی دارند، بدون اینکه درست و غلطی وجود داشته باشد.

مؤسسه CPP ناشر و متولی اصلی بسیاری از این دست ارزشیابی ها می باشد و به من اجازه داد تا چند تا از سوالاتی را که به آنها پاسخ داده بودم به اشتراک بگذارم. به این سوالات به چشم مینی آزمون نگاه نکنید بلکه تنها نمونه ای است از آنچه که در هر تست وجود دارد.

از آزمون ارزشیابی میرز-بریگز که توسط کاترین بریگز و ایزابل میرز ایجاد شده است :

آیا شما فردی هستید که :

A) به احساسات بیش از منطق بها میدهید یا

B) به منطق بیش از احساسات بها می دهید؟

آیا شما ترجیح می دهید که :

A) قرار ملاقات های اجتماعی خود را از قبل برنامه ریزی و هماهنگ کنید، یا

B) خود را برای آنچه که در لحظه پیش می آید آزاد بگذارید؟

در مهمانی ها:

A) شما بیشتر صحبت می کنید، یا

B) اجازه می دهید دیگران بیشتر صحبت کنند؟

زمانی که شما پروژه بزرگی با موعد انجام یک هفته ای را شروع می کنید آیا:

A) برای فهرست کردن کارهای جداگانه و تعیین ترتیب آنها وقت می گذارید، یا

B) دل به دریا می زنید و شروع می کنید؟

در هر جفت لغات کدام کلمه برای شما جالب تر است؟

A) قاعده مند، قابل پیش بینی

B) مبهوت کننده

A) خیال پرداز

B) واقع گرا

A) فداکار

B) مصمم

از آزمون ارزشیابی CPI 260 از دکتر هریسون جی گاف Harrison G. Gough, Ph.D

به هر یک از گزینه های زیر آنچنانکه بیشترین همخوانی را با شما دارد با عبارات صحیح و نادرست پاسخ دهید.

 • من استعداد ذاتی در خصوص تأثیرگذاری بر روی افراد دارم.
 • من همیشه سعی می کنم که کارهایم با دقت برنامه ریزی و مرتب شده باشد.
 • افراد اغلب انتظار بیش از حد از من دارند.
 • برای من خیلی سخت است که بیکار بنشینم و هیچ کاری نکنم.
 • ایده تحقیق و پژوهش کردن از نظر من جالب است.
 • من در سال حداقل ده کتاب می خوانم.
 • پیش از اینکه کاری انجام دهم همیشه احساسات دیگران را مورد ملاحظه قرار می دهم.
 • من مهمانی ها و نشست های اجتماعی را دوست دارم.

همانطور که در مثال های بالا می بینید، اینکه بتوانیم بر اساس پاسخ های محدود فوق تصویری از شخصیت یک فرد را ترسیم کنیم امری غیرممکن است، به همین دلیل است که می گوییم مینی تست ها هیچ ارزشی ندارند. با این حال، اگر شما به یک آزمون ارزشیابی جامع که در مورد یک موضوع مشترک چندین سوال مطرح می کند پاسخ دهید، الگوی نقاط ضعف و قوت شما به خوبی پدیدار خواهد شد.

برای تولید و ارائه نتایج معنادار از سیستم های امتیازدهی پیچیده ای استفاده می شود و مفسرین مجاز می توانند به شما بگویند که این امتیازات چه معنایی داشته و چگونه می توانید از آن در رشد کاری و فردی خود استفاده کنید.

خوب وانمود کردن

بسیاری از افراد سریعا این فکر به ذهنشان خطور می کند که چگونه می توانند در این آزمونها تقلب کنند. پاسخ ما این است که به هیچ وجه امکان چنین کاری وجود ندارد. در حقیقت، CPI دارای نوعی مکانیزم درونی است که برای گیرانداختن آزمون دهندگانی طراحی شده است که سعی دارند کاری را انجام دهند که ما در اصطلاح به آن “خوب وانمودکردن” می گوییم. منظور من از این اصطلاح این است که برخی از افراد سعی می کنند از هر فرصتی استفاده کنند تا خود را به گونه ای جلوه دهند که تصویری مثبت و موردقبول از آنها ایجاد شود. یکی از سوالات درست/ نادرستی که در این زمینه وجود دارد این سوال است: “من به هیچ وجه عمدا دروغ نمی گویم.”

در کل ۲۵ سوال وجود دارد که حول این محور طراحی شده اند و هدف آنها این است که پاسخ صادقانه و حقیقی شما را دریافت کنند، نه اینکه باعث شوند شما فکر کنید که فردی مثبت و مورداعتماد هستید. اگر شرایطی پیش بیاید که شما برای درست بودن بیش از حد خوب باشید، به راحتی توسط مدیر آزمون شناسایی می شوید.

صادق بودن بهترین گزینه است – نه تنها برای کارمندانتان بلکه برای خودتان نیز امری واجب و ضروری است. با خودتان نیز صادق باشید. اگر کاری را به خاطر آن احراز نکردید، باید خدا را شکر کنید که برای آن شغل در نظر گرفته نشده اید، و چه بهتر که این موضوع را قبل از بدست آوردن آن سمت فهمیده اید.

موضوع بسیار مهم

بزرگترین انتقادی که به تست های شخصیت شناسی وارد است این موضوع می باشد که کارفرمایان بیش از حد به آن در تصمیم گیری های خود اتکا می کنند. اما من با هر کارفرما یا مفسر آزمونی صحبت کرده ام به آنها گفته ام که بر اهمیت استفاده از این نوع آزمون تنها به عنوان بخشی از فرایند تصمیم گیری تأکید بسیاری کنند.

برای مثال آزمون ارزشیابی تحصیلی SAT (مخفف Scholastic Aptitude Test) را در نظر بگیرید. یک دانشجو بسیار فراتر از یک نمره SAT است. بسیاری از دانشگاه های معتبر بر اساس GPA (مخفف Grade Point Average) یا معدل نمره تحصیلی، سوابق تحصیلی، پرونده تحصیلی دوران دبیرستان، مقالات، توصیه نامه ها و نیز نمره SAT اقدام به تصمیم گیری می کنند.

همین مورد در خصوص مساله استخدام نیز صادق است: ارزشیابی های شخصیتی تنها قسمتی از فرایند پیچیده و جامعی است که شامل مصاحبه شغلی، نقش گزاری role playing، توصیه نامه ها و غیره می باشد. اگر کارفرمایتان از شما خواسته است که ارزشیابی شخصیتی را انجام دهید، از وی بپرسید که نتایج این آزمون به چه شیوه ای در فرایند کلی استخدام استفاده می شود و مطمئن شوید که اطلاعات شما محرمانه باقی خواهند ماند. اگر نتوانستید شغل موردنظرتان را به دست آورید و دلیل آنرا ارزشیابی شخصیتی می دانید، ترس به خود راه ندهید.  از آنجاییکه آزمون های ارزشیابی برای هر کارفرما خاص می باشد و در مقابل نیازها و فرهنگ سازمانی و موقعیتی که قصد احراز آن را داشتید مورد اندازه گیری قرار می گیرد، به این معنا نیست که نتیجه آزمون شما از موقعیتی به موقعیت دیگر برای شما صدق می کنند. اخراج شدن از کار به سوابق کاری شما بستگی دارد نه به آزمون های ارزشیابی که انجام داده اید.

منبع : مجله Good Morning America

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاه (3)

 • زهرا پاسخ

  سلام دکتر، من از دانشجوهای دوره سی ام شما هستم. میخواستم ی تجربه را برایتان تعریف کنم
  در طی دو روز قبل من در یک آزمون استخدامی شرکت کردم که مرحله دوم ان بود. این دو روز با آزمون های استخدامی متداول بسیار متفاوت بود. یکی از هموطنان ما که گویا از بچگی در انگلستان بوده و چندین پست اکادمیک هم در انگلستان داشته اند و جایزه سلطنتی انگلستان را گرفته اند، مسئولیت برگزاری دوره را بر عهده داشتند. این پروفسور در روز اول از ساعت ده صبح تا ده شب به ما یک سری آموزشها در مورد رفع تضاد دادند و یک کار تیمی هم به عنوان امتحان از ما گرفتند. روز دوم هم از ساعت هشت صبح تا سه عصر در مورد کار تیمی آموزش دادند و در نهایت یک کار تیمی دیگر به عنوان امتحان. تا اینجا خیلی جالب بود. ولی چیزی که برای من تعجب اور بود این بود که این آقا مدام در بین صحبت هایشان تاکید می کردند که ما به انسانهایی برای این پروژه نیاز داریم که تا ده شب برای ما کار کنند و کمترین اتلاف وقت را داشته باشند. مثلا در این دو روز سر جمع به ما یک ساعت و نیم برای خوردن و نماز خواندن وقت دادند. میخواستم ببینم این همه سخت گیری و خشک بودن واقعا برای پیشبرد یک پروژه لازمه؟ (یعنی هر پروژه موفقی واقعا با این همه سخت گیری به نتیجه رسیده/)
  و همچنین من از این آقا در مورد روش هایی که برای شخصیت شناسی افراد استفاده می کنند، پرسیدم. که گفتن این چیزها (منظور آزمون MBTI , غیره) در ایران مد شده است و کارایی لازم را ندارد.

  سپتامبر 9, 2014 در 2:09 ب.ظ
  • iranmbti پاسخ

   خب من تا جزئیات کارگاه را ندانم که نمیتونم نظری بدهم ولی واقعا MBTI در دنیا اینقدر کاربرد داره امروز که مافیست سری به سایت رسمی CPP بزنید تاخیالتون راحت باشه زهرا خانم

   سپتامبر 18, 2014 در 5:06 ق.ظ
 • احمد پاسخ

  سلام
  ببخشید نویسنده اصلی این مقاله که ترجمه شده چه کسی هست؟

  دسامبر 5, 2014 در 3:24 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط