ENFJ ها افرادی به شدت اجتماعی بوده و اگر به آنها اجازه داده نشود که برای مدتی طولانی در میان اطرافیان و دوستانشان قرار گیرند، دچار تخلیه انرژی و نهایتا افسردگی می‌شوند. اینکه ENFJ ها را مجبور به انزوا کرده و به آنها اجازه ندهید که با دوستانشان بیرون بروند برایشان بسیار سخت خواهد بود. آنها می‌خواهند به کسانی که برایشان اهمیت دارد کمک کنند و اگر نتوانند این کار را بکنند دچار سردرگمی و درماندگی خواهند شد. اگر آنها احساس کنند که رابطه‌های نزدیکشان برایشان خطرناک خواهد بود، سریعا تمام انرژی‌های عاطفی خود را از دست خواهند داد. اگر این اتفاق برای آنها بیافتد دیگر هیچ انگیزه‌ای برای هیچ کاری نخواهند داشت و تلاشی هم برای ترمیم روابط خود نخواهند کرد.  بدترین چیز برای یک ENFJ آن است که روابط شخصی‌اش از نظم و ترتیب خارج شود. آنها تمام سعی و تلاششان را خواهند کرد که همه چیز را به روال عادی خود درآورده و سریعاً هم از کوره به در خواهند شد.

خسته‌کننده‌ترین افراد از نظر ENFJ ها کسانی هستند که دائماً از آنها توقع کاری را دارند. اگر این دست از افراد به طور پیوسته باعث خستگی آنها شوند و درخواست کمک بیشتری نیز از آنها بکنند، به شدت باعث تخلیه انرژی ENFJ ها خواهند شد. آنان نسبت به احساسات و عواطف دیگران بسیار حساس بوده و منفی‌گرایی مداوم دیگران به راحتی می‌تواند روحیه آنها را نابود کند.

مجتبی کریمی، دپارتمان MTBI خانه توانگری

منبع: Personality Growth

4 پاسخ
 1. نازنین
  نازنین گفته:

  عالی
  من دقیقا این مدلی هستم و یک enfjهستم و وقتی از سوی اطرافیانم بی مهری و بی توجهی می بینم خیلی افسرده و پریشان میشم کاش میگفتین و یاد میدادین که چیکار باید انجام بدیم؟

  پاسخ
 2. علی
  علی گفته:

  درست
  اما بعید نیست که enfj های عزیز هم یه مقداری روی خودشون کار کنند و خودشون رو کنترل کنند تا دیگه مثل یه تیکه احساس و برونگرایی افسار گسیخته نشند
  حالا همه هم اینجوری نمیشن ولی باید آدم نقاط ضعفش رو بشناسه و رفعشون کنه تا نه به خودش آسیب برنه نه به بقیه

  پاسخ
 3. اسما
  اسما گفته:

  عمده زندگی یک ENFJ یعنی من در روابطش خلاصه میشه. روابط با آدم ها اصلی ترین دغدغه منه و بیشترین تأثیر رو روی من میگذاره.

  پاسخ
 4. Zahra B
  Zahra B گفته:

  سلام دکتر شیری عزیز
  افتخار این رو داشتم که در دو سه تا از کلاس های شما شرکت کنم اما هنوز نتونستم توی کلاس های MBTI شرکت کنم، من تست انلاین انجام دادم و نتیجه تست برام شگفت انگیز بود. باورم نمیشد تیپ شخصیتی من ENFJ بود، پیرو مطلب بالا این رو میخواستم بگم، خود من وقتی یه نَفَر بخواد از حسن اخلاق من در حمایت کردنش سواستفاده کنه به شدت انرژیم تحلیل میره و دچار یه دوگانگی میشم که دیگه نباید کمک کنم و بعد از یه مدتی تمام، اما خیلی زمان لازم دارم تا دوباره خودمو رفرش کنم، قبلن فکر می کردم این رفتار من که اینقدر اجتماعیم بده، ولی بعد زدن تست متوجه شدم همه ی سوال های بی جواب به این تست ربط داشت، الان بهتر با خیلی از موارد برخورد می کنم و لبخند روی لبم میاد بجای درگیری باخودم
  مممنونم از شما و پرنسل خوبه خانه توانگری طوبی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *