چگونه بر روی دیگران سرمایه‎گذاری کنیم؟

بهترین سرمایه گذاری که بر روی یک فرد می توانید انجام دهید چیست؟ ای سوالی است که امروزه باید از خود بپرسیم.

وقتی هوشمندانه بر روی کسی سرمایه گذاری می کنید ممکن است بر اساس مشرب وی بازخوردهای مختلفی دریافت کنید. در ادامه به شما خواهیم آموخت که بر اساس مشرب افراد چگونه می توانید پول خود را بر روی فرد موردنظرتان سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری بر روی تجربه گراها (SP)

در مورد افراد دارای مشرب تجربه گرا فرمول کلیدی برای سرمایه گذاری به این شرح است:

یادگیری + فرصتها =  اثربخشی

بهترین راهی که شما می­توانید پولتان را با تجربه گراها سرمایه گذاری کنید اینست که فرصتهایی برای یادگیری و اثربخشی ایجاد کنید. تجربه گراها همواره به دنبال ارتقای مهارتهای خود هستند تا به وسیله آن بتوانند تاثیر بزرگی بر جا بگذارند. روش کار اینست که اول چیزی را پیدا کنید که بتوانید روی آن ریسک کنید. بعد تجهیزات لازم را فراهم کنید و سپس از گردونه کار خارج شوید تا این افراد کار خودشان را بکنند.

برای اینکه تجربه گراها را بتوانید پرانگیزه و توانمند نگه دارید به شکل غیرمنتظره با دادن هدایایی آنها را شگفت زده کنید، در تجربه های فوق العاده با آنها همراه شوید و غذاها ونوشیدنیهای عالی را با هم امتحان کنید. آنها همواره مایلند با مسایل بزرگ و برجسته دست و پنجه نرم کنند و البته با تفریح و لذتها برانگیخته شوند.

نحوه بازگشت سرمایه گذاری شما روی یک تجربه گرا از طریق یادگیری و فرصت بخشی به این صورت است که  با شخصی روبرو خواهید شد که به سرعت رشد و بهبود می یابد و آنچه یاد گرفته را به عمل در میآورد. برای این افراد یادگیری جنبه عملی وکاربردی دارد. آنها بخاطر افزایش دانش خود یاد نمی گیرند بلکه دلیل آنها این است که آن یادگیری به هدف مورد نظرشان کاملا مرتبط و وابسته می باشد و بخاطر آن هدف به یادگیری علاقه دارند. بنابراین برای هر هدفی که با تجربه  گراها سرمایه گذاری کنید به نتایج درخشان و بزرگی دست خواهید یافت.

سرمایه­ گذاری بر روی ایده ­آل­گرایان (NF)

فرمول کلیدی سرمایه­گذاری که برای ایده­آل­گراها به ذهن می­رسد بصورت زیر است:

اصالت + رهبری= وفاداری 

در تعامل با ایده ­آل­گرایان، بهترین راه برای سرمایه­ گذاری اینست که پول خود را برای خریدن یک هدیه نمادین یا ایجاد امکان تجربه رهبری خرج کنید، به این ترتیب نشان می‌­دهید که می‌­دانید با چه کسی در ارتباط هستید. ایده ­آل­گرا‌ها همواره در تلاشند که اصالت خود را در درون و در ارتباط با دیگران حفظ کنند و دوست دارند که به عنوان یک شخصیت منحصر بفرد دیده شوند. بنابراین بهترین سرمایه­ گذاری، اختصاص زمان به یافتن، ساختن یا ایجاد امکان استفاده از یک تجربه پرمعنا است، که به آن‌ها ثابت می‌­کند چقدر برای شما باارزش هستند. رهبری به این معنی است که شخصا درگیر مسائل شوند و هیچ چیز مانند این، عطش آن‌ها را سیراب نمی‌­کند.

برای اینکه ایده­آل­گرایان با انگیزه و پرانرژی بمانند زمان خود را به آن‌ها اختصاص دهید، راهنمای مناسب را برایشان فراهم و شخصیت منحصربفرد آن‌ها را درک کنید. ایده­آل­گرایان از اینکه بخش­های عمیق‌تر شخصیت آن‌ها را درک کنید و نیت خوب آن‌ها از انجام کار را ارج نهید، بسیار لذت می‌­برند و در نتیجه آن با قدرت بکار خود ادامه می‌­دهند.

با سرمایه ­گذاری روی یک ایده ­آلگرا می‌­توانید مطمئن باشید که یک همراه وفادار و ثابت قدم خواهید داشت که همیشه و در همه حال همراه شما خواهد بود. ایده­آل­گرایان می‌­خواهند که همواره خود حقیقیشان را نشان دهند و از تمامی توانایی­های خود استفاده کنند و بطور همزمان دیگران را نیز در این امر یاری دهند. وقتی که به شما اعتماد کنند تمامی تلاش خود را بکار می‌­گیرند که شما را ناامید نکنند. بهترین عملکرد آن‌ها زمانی بدست می‌­آید که دیده شوند و تمامی تلاش خود را برای تیم و هدف آن بکار گیرند. این سرمایه ­گذاری به رابطه ­ای منجر می‌­شود که مدت‌ها باقی خواهد ماند.

سرمایه‌گذاری بر روی سنتی ها (SJ)

فرمول کلیدی برای سرمایه‌گذاری بر روی افراد با مشرب شخصیتی سنتی (SJs) عبارتست از:

پاداش + تحسین = وفاداری

بهترین راهی که می‌توانید سرمایه خود را بر روی افراد با مشرب سنتی سرمایه‌گذاری کنید این است که در ازای اجرای دقیق کارها توسط آن‌ها، پاداش بالا و تحسین کافی در نظر بگیرید. سنتی‌ها همواره به دنبال آن هستند که در انجام وظایف خود قابل اعتماد ظاهر شوند و می‌خواهند به عنوان یک فرد مسئولیت‌پذیر تأئید گردند. پس بهترین روش سرمایه‌گذاری در قبال آن‌ها این است که به آن‌ها دستمزد مناسبی داده شود و برای انجام کارها مورد تحسین قرار گیرند. در نظر گرفتن پاداش‌های مالی برای سنتی‌ها بیشترین نتیجه مثبت را در میان تمامی مشرب‌های شخصیتی در پی خواهد داشت.

برای این که آن‌ها را باانگیزه و پرشور نگه دارید، برای آن‌ها افزایش حقوق‌های تدریجی در نظر بگیرید، به طور مستمر در مورد کارشان به آن‌ها بازخور بدهید، و از دستاوردهای آن‌ها به طور رسمی تقدیر کنید. آن‌ها می‌خواهند اعتبارشان تأئید شود و به عنوان یک فرد قابل اتکا شناخته شوند و هر چقدر احترام بالاتری کسب کنند، با قدرت بیشتری به پیش می‌روند.

منفعتی که از سرمایه‌گذاری بر روی یک فرد با مشرب سنتی از طریق ترکیب پاداش مالی و تحسین نصیبتان می‌شود، فردی است که در انجام دادن کارها با دقت بالا، وفاداری بالایی از خود نشان می‌دهد. به دلیل نیاز زیاد آن‌ها به خاتمه دادن امور، سنتی‌ها نیاز دارند تا از کامل شدن کارها مطمئن شوند. پول و مورد تقدیر قرار گرفتن هر دو برای آن‌ها امری ملموس است. اینگونه آن‌ها بهترین عملکردشان را نشان خواهند داد، زیرا هم احساس می‌کنند به حساب آورده شده‌اند و هم مطمئن شده‌اند که کاری را انجام می‌دهند که بر دستمزد دریافتی آن‌ها تأثیر مثبت دارد. از این رو سرمایه‌گذاری شما در خصوص افراد سنتی به آرامی موجب پیشبرد فرآیندها خواهد شد.

سرمایه‌گذاری بر روی بینشی‌ها (NT)

برای بینشی‌ها فرمول کلیدی سرمایه‌گذاری به این صورت است:

پیچیدگی + منابع = راهکار

بهترین روش برای سرمایه‌گذاری پولتان با افراد بینشی این است که منابع گوناگون جهت روبرو شدن با مسائل دشوار و پیچیده برای آنان فراهم نمایید. بینشی‌ها معمولا به موضوعاتی می‌پردازند که دیگران شهامت پرداختن به آن را ندارند، آنها هر آنچه را که برای ترسیم راهکار به ذهنشان می‌رسد انجام می‌دهند. بنابراین سرمایه‌گذاری موضوعی است جهت یافتن مسائل پیچیده که آنها را درگیر می‌نماید و نیز نیل به موفقیت مستلزم فراهم نمودن منابع مورد نیاز است.

برای اینکه بینشی‌ها با انگیزه و شارژ باشند، توجه آنها را به ایده‌های ناب اطرافشان جلب نمایید، تجربیات یادگیری و آموختنی برایشان فراهم کنید که خودشان امکان دسترسی به آنها را ندارند و مراقب تمام امور به ظاهر بی‌اهمیت مربوط به آنان باشید. آنها همواره در جستجوی مواردی هستند که مربوط به حل و فصل موضوعات جاری است. انگیزش ذهنی و فکری در آنها همواره در حال رشد و پیشرفت است.

نوع بازگشت سرمایه با افراد بینشی به این صورت است که منابع مورد نیاز جهت ارائه راهکار برای مسائل پیچیده – که حل آن بسیار دشوار است- را در اختیار آنان قرار دهید. بینشی‌ها به طور ذاتی به حل مسائل می‌پردازند. آنان تمام منابع را به گونه‌ای تحت کنترل خود در می‌آورند که به یک راهکار منجر شود. بینشی‌ها دوست ندارند با چالش‌های کوچک مواجه شوند. آنها دوست دارند با مسائلی روبرو شوند که دیگران نمی‌توانند. آنها به دنبال استاد شدن در حوزه تخصصی خود هستند. و همواره به دنبال افزایش و گسترش تجربیات و تخصص خود هستند. سرمایه گذاری شما به راهکارهای خلاقانه‌ای منجر خواهد شد که دیگران حتی قادر به تصور آن نیز نیستند.

زحمت ترجمه این مقاله را دوستان دپارتمان ترجمه سید ساجد متولیان،علی بزرگی، آرام آخوندی و نسیم لحیم‌گرزاده کشیدند. 

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط