تیپ شخصیتی ESFJ

ESFJ ها (پشتیبانان)

esfj-2ESFJ ها که کرسی آنان را پشتیبان (Provider) نامیده، کسانی هستند که تمام تلاششان را می کنند تا سلامت و رفاه افرادی که برایشان اهمیت دارند را برآورده کنند، اما باید گفت که در میان دیگر سنتی ها آنان اجتماعی ترینشان هستند، بنابراین بخش اعظمی از وظیفه خدمت رسانی به مؤسسات اجتماعی نظیر مدارس، کلیساها، باشگاه های اجتماعی و گروه های مدنی را تشکیل می دهند. باید گفت که پشتیبانان حدود ۱۰ درصد از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و البته این برای بقیه دیگر تیپ ها جای خوشبختی است زیرا خدمات اجتماعی مهرورزانه کلیدی ترین خصوصیت شخصیتی آنهاست. آنها هر کجا که بروند با کمال میل و رغبت زمان و انرژی خود را برای برآورده کردن نیازهای دیگران صرف کرده و مطمئناً این کارکرد اجتماعی برای آنان مایه موفقیت خواهد بود.

ESFJ ها که روحیه تعاون و همکاری بسیار بالایی دارند، در حفظ و نگهداری گروه های کاری مهارت بالایی داشته و از اینکه تمام توجه خود را معطوف ارائه محصولات و خدمات بکنند هیچگاه احساس خستگی نمی کنند. در پذیرفتن مسئولیت برگزاری مهمانی ها، مراسم، گردهمایی ها و جلسات امور خیریه بسیار عالی عمل کرده و قادرند بدون هیچ کمکی همچون اساتید سخنوری به راحتی و با اطمینان بالا در میان جمع به صحبت کردن بپردازند. شایان ذکر است که آنان میزبانان فوق العاده ای هستند که هر کسی را با نام کوچک شناخته و ظاهراً می دانند که هر شخص در حال انجام چه کاری است. پشتیبانان عاشق سرگرم کردن دیگران هستند و همیشه به فکر نیاز مهمانان خود بوده و خواهان آن هستند که همه چیز برای مهمانانشان مهیا باشد.

ESFJ ها دوست داشتنی، قابل اطمینان، مهربان و در یک کلام مردم دار هستند، آنچنانکه اگر آنها را از مردم جدا کنید به شدت بی طاقت خواهند شد. عاشق حرف زدن با دیگران هستند و در اغلب اوقات به راحتی سر صحبت را با غریبه ها باز می کنند و خیلی راحت و دلپذیر در مورد مسائل مختلف و هر آنچه که به ذهنشان می آید صحبت می کنند.

دوستی برای آنها مسأله بسیار مهمی است و اغلب مکالمه ای که سالها پیش با دوستانشان داشته اند خاطرات خوشی را برایشان تداعی می کند. همچنین سنت های خانوادگی برای آنها بسیار مقدس است و همیشه تاریخ تولدها و سالگردها را به خوبی به خاطرشان می سپرند. علاوه بر این زمانی که از دوستان و یا همسایه های خود خبر جدیدی به آنها می رسد با حالت جذاب و قابل توجهی عکس العمل نشان می دهند. اگر ما بخواهیم از اتفاقاتی که در جامعه، محله، مدرسه، یا هر جای دیگری مطلع شویم، آنها با خوشحالی و رغبت هر آنچه را که اتفاق افتاده است با جزئیات کامل به ما خواهند گفت.

پشتیبانان نسبت به احساسات دیگران بسیار حساس هستند که همین موضوع شاید باعث شود که آنها در میان دیگر تیپ ها دلسوزترین افراد باشند که البته نکته منفی این امر این است که آنها تاحدی کمرو می شوند و به شدت در مورد این که دیگران در موردشان چه فکر می کنند حساس خواهند شد. آنها افرادی هستند که به دیگران عشق و توجه فراوانی می دهند، ولی در عوض نیاز به این دارند که از سوی دیگران دوست داشته شوند. در حقیقت باید گفت، ESFJ ها به راحتی در مقابل انتقادهای شخصی آسیب های جدی می بینند و زمانی در اوج خوشحالی هستند که هم از خودشان و هم از خدمات بی وقفه ای که به دیگران می دهند مورد ستایش و تقدیر فراوان قرار گیرند.

منبع: http://www.keirsey.com/4temps/provider.asp