تیپ شخصیتی ISTP

ISTP ها (صنعتگران)

istp-1 طبیعت ISTP ها یا صنعتگران (Crafter) به وضوح در مهارت فوق العاده آنها در استفاده از انواع ابزارآلات ، تجهیزات، ماشین ها و دستگاه ها دیده می شود. البته اکثر ما در استفاده از ابزارآلات ظرفیت خاصی داریم، اما صنعتگران (حدود ده درصد جمعیت) واقعا در استفاده از ابزارآلات استاد هستند. آنها دارای توانایی ذاتی در فرمان دادن به ابزارآلات و استادشدن در تمام مهارت های مورد نیاز برای استفاده از آنها می باشند. حتی از زمان های نخستین، ابزارآلات همچون آهنربا به آنها چسبیده بودند – هر گاه که می خواستند به راحتی می توانستند از آنها استفاده کنند.

همچون دیگر تجربه گرایان، ISTP ها افرادی هستند که عاشق عملند و به صورت ذاتی می دانند که فعالیت هایشان لذت بخش تر و مؤثرتر خواهد بود اگر به صورت انگیزشی، خودبخودی و بدون زمانبندی یا استاندارد خاص انجام شود. زمانیکه مجبور به کاری می شوند با ابزارهای خود کار نمی کنند بلکه تا حدی کار را جدی نگرفته و فقط با آنها بازی می کنند. همچنین صنعتگران بر اساس طبیعت انگیزشی که دارند دائم به دنبال بازی کردن هستند و در هر فرصتی که پیدا می کنند و میل و رغبتشان می کشد این کار را انجام می دهند. دوست دارند با سرگرمی های مختلفی بازی کنند: از ماشین و موتورسیکلت و قایق و تفنگ شکاری گرفته تا قلاب ماهیگیری و لباس غواصی و غیره. آنها وقتی که هیجان زیادی دارند پیشرفت خوبی می کنند برای مثال هنگام اتومبیل رانی سرعت، اسکی روی آب و موج سواری به اوج هیجانی خود می رسند. هنگام کارکردن از هیچ چیز نمی ترسند، بارها و بارها خودشان را در معرض خطر قرار می دهند حتی اگر چندین بار مجروح شوند. در میان تمام تیپ ها، صنعتگران کسانی هستند که بیشترین ریسک را انجام می دهند. خودشان و یا تکنیک هایشان را دائما در مقابل خطرات و اتفاقات شانسی و عجیب و غریب قرار می دهند.

istp-2شناختن ISTP ها سخت است. شاید به این دلیل که آنها بیشتر ترجیح می دهند از طریق عمل کردن ارتباط برقرار کنند و علاقه کمی به توسعه مهارت های زبانی دارند. ضعف آنها در خودبیانگری می تواند باعث شود که در محیط مدرسه و یا کار دچار انزوا شوند. حتی وقتی هم که در کنار همنوعان خود قرار دارند سعی می کنند مهارت ها و عملشان به جای آنها صحبت کند و مکالمه زبانی آنها محدود به چند کلمه کوتاه و مختصر می شود.

ISTP ها می توانند به طور عجیبی سخاوتمند و وفادار به دوستان، هم تیمی ها و همکارانشان باشند. اغلب حاضرند دست از تفریح و استراحتشان بکشند تا بتوانند به دوستانشان در پروژه های ساختمانی، تعمیر لوازم منزل یا کار بر روی اتومبیل یا قایق کمک کنند. از سوی دیگر، آنها می توانند با کسانی که دائم به دنبال قانونمندی و نظم بیش از حد هستند به طور شدیدی مخالفت کنند.

صنعتگران معمولا به طور علنی به مخالفت با قوانین نمی پردازند، بلکه خیلی راحت آنها را نادیده می گیرند. بیش از هر چیزی، ISTP ها می خواهند برای انجام کارهای موردعلاقه شان کاملا آزاد باشند و حتی وقتی می توانند کارها را با مهارتی هنرمندانه انجام دهند به خود مغرور می گردند.

 منبع: http://www.keirsey.com/4temps/crafter.asp