تجربه گراها (SP)

مشرب SP

مشرب تجربه گرا (Artisans) مشربی است که صاحبان آن توانایی بالفطره و طبیعی در برتری داشتن در هر نوع هنر را دارا
می باشند. این توانایی نه تنها شامل هنرهای زیبا نظیر نقاشی و مجسمه سازی و یا اجرای برخی هنرها چون موسیقی، تئاتر و رقص را در بر می گیرد بلکه کسانی که صاحب این مشرب هستند در انجام فعالیت های ورزشی، نظامی، سیاسی، مکانیکی، صنعتی و نیز هنر معامله گری در تجارت ، دارای تبهر فراوان هستند.
تمام تجربه گراها در داشتن خصوصیات اصلی زیر مشترک هستند:

  • گرایش عمده تجربه گراها معمولا لذت بردن از تفریح، خوش بینی ، واقع بینی و تمرکز بر روی حال و اکنون است.
  • تجربه گراها از اینکه غیرعادی، شجاع و خودبخودی هستند احساس غرور می کنند.
  • تجربه گراها معمولا دوستانی بازیگوش، والدینی خلاق و رهبرانی دردسرساز می باشند.
  • از خصوصیات بارز تجربه گراها می توان به چندین مورد اشاره کرد: به راحتی تحریک می شوند، به انگیزه های ناگهانی خود اعتماد می کنند، به دنبال ایجاد یک اتفاق عجیب هستند، در جستجوی انگیزه و محرک ها می باشند، به آزادی ارزش زیادی قائلند و پیوسته رؤیای چیره دست شدن در مهارت های عملی را در سر می پرورانند.

تجربه گراها معمولا در دنیای واقعی کسانی هستند که در اکثر مواقع وقت خود را در خانه سپری می کنند و در حال ساختن اشیاء و کار با آنها می باشند. اغلب اشتیاق زیادی به تجربه کردن اتفاقات مختلف در همان لحظه و همان مکان را دارند. تجربه گراها استثنائاً دارای حواس بسیار قوی بوده و عاشق کارهای یدی هستند. در خانه آنها انواع ابزارآلات و خودروها پیدا می شود. هدف اکثر فعالیت های آنها این است که تا آنجا که ممکن است با سرعت به جایی برسند که می خواهند. بنابراین تجربه گراها برعکس دیگر مشارب مسیرهایی را که به نظر پرخطر و یا حتی غیرممکن به نظر می رسند با شجاعت خاصی طی می کنند. آنان برای نیل به اهدافشان از هر کاری که از دستشان بر بیاید دریغ نمی کنند، چه قانونمند چه بی قانون.
این نگرش تقریبا شیطنت آمیز باعث می شود که تجربه گراها در بعضی زمینه ها از دیگران پیشی بگیرند و پیروز برخی میادین باشند و در اغلب اوقات از سوی خانواده، دوستان و همکاران به عنوان افرادی جذاب و پرشور یاد می شوند.
هر جا که فعالیت و کار باشد تجربه گراها نیز آنجا هستند؛ همیشه به دنبال ماجراجویی و نشان دادن عطش سیری ناپذیر خود برای لذت و انگیزش می باشند. اعتقاد دارند که تنوع چاشنی زندگی است و هر کاری که به آنها لذت و هیجان ندهد چیزی نیست جز تلف کردن وقت. تجربه گراها افرادی تکانه ای (کسی که بر اساس انگیزه های ناگهانی عمل می کند)، تطابق پذیر و در جستجوی رقابت بوده و اعتقاد دارند که تیر بعدی حتما به هدف خواهد خورد. آنها معمولا کسانی هستند که در مقابل خطاها و اشتباهات سخاوت به خرج می دهند و همیشه آمادگی این را دارند که نعمت زندگی را با دیگران به اشتراک بگذارند. مهمتر از همه اینها، وقتی یک تجربه گرا دلش می خواهد کاری بکند، باید این آزادی را داشته باشد که کار دلخواهش را انجام دهد. آنها در برابر محدودشدن، متوقف شدن و یا مورد تعهد قرار گرفتن مقاومت خواهند کرد؛ از آنها نباید انتظار داشته باشید که منتظر بمانند، یا چیزی را ذخیره کرده و یا برای فردا زندگی کنند. از دیدگاه یک تجربه گرا، از دم و لحظه باید لذت برد، زیرا معلوم نیست که آیا فردایی وجود داشته باشد یا خیر.
تجربه گراهای بسیاری در جامعه وجود دارند شاید بتوان گفت ۳۰ تا ۳۵ درصد جمعیت، که البته خوب است، زیرا آنان هستند که بخش اعظمی از زیبایی ها، ظرافت ها، تفریحات و هیجانات را برای اقشار دیگر جامعه فراهم می سازند تا بتوانند از زندگی لذت ببرند.

تیپ‌های شخصیتی مشرب SP