تیپ شخصیتی ESFP

ESFP ها (مجریان)

 ESFP ها یا مجریان (Performers) در میان دیگر تجربه گرایان، توانایی خارق العاده ای در شاد کردن افراد اطراف خود دارند. آنها این کار را با گرمی خاص خود، حس طنزگونه ی ذاتی و اغلب مهارت های شگفت انگیز در موسیقی، کمدی و درام انجام می دهند. مجریان چه در محیط کار باشند چه در منزل، افرادی پر از هیجان و شادی هستند. علاقه اجتماعی فوق العاده آنها انگیزه دادن به افراد دور و بر خود است تا زمانی را برای استراحت به آنها بدهند تا از استرس های کار و نگرانی خلاصی یافته و از زندگی لذت ببرند.

تعداد مجریان زیاد است، شاید حدود ۱۰ درصد جمعیت، و این نکته بسیار خوبی است زیرا آنان باعث می شوند که زندگی ما شادتر شود. آنها کسانی هستند که در موردشان به درستی می توان گفت که «تمام دنیا صحنه نمایش آنهاست». به صورت مادرزادی سرگرم کننده هستند، عاشق به هیجان آوردن بینندگان بوده و هر جایی که باشند به سرعت به کانون توجه بدل می شوند. اصلا دوست ندارند تنها باشند و هر وقت که بتوانند دنبال یار و همراه می گردند، که اغلب موفق به انجام این کار می شوند. مجریان افرادی زرنگ، پرحرف و بذله گو می باشند؛ به نظر می رسد همیشه آخرین جوک ها و داستان ها را می دانند. در کنایه زدن و بازی با کلمات چیره دستی مثال زدنی دارند و خدا نکند اگر بخواهند این کار را برای تفریح انجام دهند. آنان دوست دارند در هر چیزی از دیگران پیشی بگیرند، نمونه اش هم این است که همیشه لباس های مد روز، غذاها و نوشیدنی های جدید و آخرین موسیقی ها را امتحان می کنند. عصاره اصلی زندگی آنها سرزندگی و آزادی و رها بودن است؛ در میهمانی ها در مرکز توجه و انرژی بوده و تمام تلاششان را می کنند تا افراد اطراف خود را ترغیب به خوردن و نوشیدن و شادبودن کنند.

استعداد خدادادی ESFP ها برای لذت بردن از زندگی، بخش زنده و اصلی آنها می باشد، ولی باید به این موضوع نیز توجه داشت که همین لذت جویی از زندگی باعث می شود که وسوسه های بیشتری نیز نسبت به سایر تیپ ها سراغ آنان بیاید. لذت به خودی خود می تواند برای آنها هدف باشد و تنوع طلبی نیز چاشنی زندگی. بنابراین ESFP ها سعی می کنند هر چیزی که اوقات خوبی را برای آنان رقم بزند مورد آزمایش و تجربه قرار دهند، که البته در اغلب موارد به سرانجام و عواقب کار خود فکر نمی کنند.

ESFP ها همانند دیگر تجربه گرایان، به شدت مثبت اندیش می باشند. شعار اصلیشان این است: «همیشه به نیمه پر لیوان نگاه کن» – و تا آنجا که بتوانند با نادیده گرفتن نیمه خالی لیوان از نگرانی ها و دردسرها دوری می کنند. در میان تمام تیپ ها، ESFP ها سخاوتمندترین آنها می باشند ولی از نظر مهربانی بعد از ISFP ها قرار می گیرند. ESFP ها بسیار صادق می باشند – آنچه به آنان تعلق دارد به شما نیز تعلق دارد – بنابراین از نظر صرفه جویی و حفظ منابع و سرمایه کمی ضعیف عمل می کنند. آنان هر چه را که در اختیار داشته باشند بدون هیچ چشمداشت و توقعی به شما می دهند، فقط به خاطر اینکه رهابودن و بخشیدن را دوست دارند. ESFP ها اعتقاد دارند، زندگی آنقدر بخشنده است که منبعی لایزال و تمام نشدنی از جریان حیات و لذت است.

منبع: http://www.keirsey.com/4temps/performer.asp