تیپ شما با «پول» چگونه رفتار می‌کند؟

مطرح‌کردن رابطه پول در ارتباطات با تیپ شخصیتی ما می‌تواند دارای ظرافت‌های خاص باشد. در ابتدا باید پول را به عنوان یک فعالیت تجاری یا جهانی با مسأله مدیریت مالی شخصی جدا کنیم. شاید در همه موارد این گونه نباشد اما با این حال این حالت را می‌توان متصور شد که یک متخصص امور اقتصادی همیشه نبض بازارهای کلان اقتصادی را در دست داشته، از نقطه‌نظر مسائل نظری و تئوری یک نابغه به حساب آمده ولی با همه این تفاسیر ممکن است در مدیریت سرمایه خود ضعیف باشد. ما به پول و سرمایه دیگران به شکلی متفاوت‌تر از پول و سرمایه خود می‌نگریم. در این مقاله، ما به ارتباط روابط شخصی و پول خودمان نگاه عمیقی خواهیم انداخت.

رابطه ما با پول مثل هر رابطه دیگری است – عوامل منحصربفرد بسیاری وجود دارد که در این میان برای هر فرد ایفای نقش می‌کنند. این بدان معنا نیست که بر اساس صفات (traits) شخصیتی هیچ گرایش و تمایل مشترکی وجود ندارد. در حقیقت این همان جایی است که مقاله قصد پرداختن به آن را دارد. در ادامه رفتار هر مشرب با مسأله پول را به دقت بررسی کرده و به نتایج جالبی دست خواهیم یافت.

همانطور که می‌دانید بر اساس نظریات دیوید کرسی (David Keirsey)، افراد در قالب چهار مشرب یا Temperament شخصیتی دسته‌بندی می‌شوند. این چهار مشرب عبارتند از: سنتی‌ها یا SJ، ایده‌آلگرایان یا NF، تجربه‌گرایان یا SP و بینشی‌ها یا NT.

«شما میتوانید نسخه کامل این مقاله را در شماره جدید مجله تیپ که در دی ماه منتشر میشود مطالعه کنید.»

بینشی‌ها (NT) و پول

بسیاری از بینشی‌ها دوست دارند در هر نوع مدل عظیم یک سیستم اقتصادی ظاهر شده و اگر در این سیستم‌ها منفعتی برای خود پیدا کنند، از کاوش‌کردن در خصوص استراتژی‌های مالی لذت وافری خواهند برد. این لذت می‌تواند ایجاد پروژه‌های متعدد حول ترندها و عوامل اثرگذار مختلف باشد. شاید خود پول به تنهایی برای بینشی‌ها انگیزاننده اصلی نباشد، اما پویایی و تحرکی که پول برای آنها ایجاد می‌کند می‌تواند به شدت آنها را جذب خود کند. پول نیز برای بینشی‌ها همانند بسیاری چیزهای دیگر، می‌تواند بخشی از یک پازل بزرگتر باشد که آنها وظیفه اکتشاف و حل‌کردن آن را دارند.

ایده‌آلگرایان (NF) و پول

ایده‌آلگرایان در میان دیگر تیپ‌های شخصیتی برای انگیزه‌دادن به خود کمترین استفاده را از پول می‌کنند. آنها با یک دیدگاه ایده‌آلگرایانه تمایل دارند خود را جزو مجموعه‌ای بزرگتر از خود بدانند و به احتمال خیلی زیاد نسبت به پرداخت‌های نقدی یک دید هدفمند و معنادار دارند. ایده‌آلگرایان در بهترین حالت نسبت به اینکه پول چه عملکردی دارد یک تفکر کلی و عمومی خواهند داشت. آنان دوست دارند پول خود را در راه مسائل اجتماعی و اخلاقی هزینه کرده و یا پس‌انداز کنند. اگر قرار است به ازای کار‌کردن پولی دریافت کرده و یا پرداخت کنند، دوست دارند به آن به چشم یک انرژی یا هدیه بنگرند.

 سنتی‌ها (SJ) و پول

یک سنتی مسئولیت‌پذیر بیش از سایر تیپ‌های شخصیتی اقدام به سرمایه‌گذاری و حفظ پول خواهند کرد. آنها از قوانین سنتی و کلاسیک مدیریت مالی شخصی استفاده می‌کنند. سنتی‌ها عاقلانه هزینه کرده و با هوشمندی خاصی سرمایه‌گذاری و پس‌انداز می‌کنند.

SJها بر خلاف بینشی‌ها (NT) و ایده‌آلگرایان (NF) نسبت به کار و پول دیدگاه عملگرایانه و واقعی‌تری دارند. آنها همانند بقیه شغل‌هایی را ترجیح می‌دهند که مهم و جالب باشد. البته شاید هنگام جستجوی کار این دو عامل برای آنان در درجه اول اولویت نباشد. هرچند برای سنتی‌ها کسب درآمدی که کفاف خود و خانواده‌شان را دهد کافی به نظر خواهد رسید. آنان نسبت به پول دیدگاهی کاملا مادی و واقعی داشته و بر خلاف دیگر گروه‌ها هیچ احساس رومانتیک یا هیجان‌برانگیز در خصوص پول ندارند.

تجربه‌گرایان (SP) و پول

تجربه‌گرایان جسور شاید پولشان را دور نریزند، اما به پول نقد دید سیال‌تر و زنده‌تری دارند. تجربه‌گرایان بیش از سایر تیپ‌های شخصیتی از پول برای شاد نگه داشتن خود استفاده می‌کنند. همچنین آنان نسبت به دیگر مشرب‌ها کمترین ترس از ریسک‌کردن را دارند. در جاییکه سنتی‌ها به مسائل مالی به عنوان یک تهدید می‌نگرند، تجربه‌گرایان آن را به عنوان فرصت در نظر می‌گیرند.

از سوی دیگر، برخی تجربه‌گرایان (SP) ممکن است به علم مدیریت مالی شخصی به عنوان یک فن یا مهارت بنگرند. در کل SPها به عنوان افرادی اهل فن در نظر گرفته می‌شوند و اگر به مساله پول به عنوان یک بازی یا چالش نگاه کنند، می‌توانند در آن به مهارت و تبحر خاصی دست یافته و از این موضوع لذت ببرند. خیلی بعید به نظر می‌رسد که تجربه‌گرایان خود را گرفتار و پایبند به اصول سنتی مدیریت کنند و در اکثر مواقع راه‌های ابتکاری خود را برای تعامل با پول پیدا می‌کنند. این بدان معنا نیست که آنها از استانداردها استفاده نمی‌کنند. اگر ببینند چنین استانداردهایی به بازی مالی آنها کمک می‌کند حتما از آنها استفاده خواهند کرد.

صفات شخصیتی همانند دیگر جنبه‌های زندگی می‌تواند بر روی شیوه مدیریت ما بر روی پول و مسائل مالی اثرگذار باشد. وقتی حرف از پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و خرج‌کردن به میان می‌آید، هر تیپ شخصیتی می‌تواند گرایش‌های مثبت خاص خود را داشته باشد. البته هر تیپ دارای برخی گرایشات مشترک است که چراغ قرمز را برای دیگر روشن می‌کند. داشتن یک درون‌نگری اندک در خصوص توجه به چنین مسائلی می‌تواند به ساختن یک زندگی مالی باثبات‌تر کمک شایانی کند. مهم این است که شما کدام راهکار را به کار خواهید بست؟

مترجم: مهندس مجتبی کریمی (عضو دپارتمان MBTI خانه توانگری)

منبع: ۱۶Personalities

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاه (8)

 • محسن پاسخ

  باسلام وسپاس ازمقاله خوبتون.یادآورمی شم که تبحر روتبهرنوشتید اصلاح بفرمایید.

  دسامبر 18, 2015 در 9:28 ق.ظ
  • iranmbti پاسخ

   ممنون از نکته سنجی شما دوست عزیز

   دسامبر 19, 2015 در 4:08 ب.ظ
 • javad پاسخ

  با سلام و تشکر از زحمات و تلاش شما عزیزان
  من در ازمون انلاین mbti بسته ۲ شرکت کردم. گزارش‎ها و گئاهی نامه ها را خواندم. با من تماس گرفته شد و خیلی خوب راهنمایی کردند.
  اما با توجه به اینکه پراکندگی نمره من بین درون گرایی و برون گرایی فقط ۱ امتیاز هست( یعنی تنها با یک جواب دیگر من برون گرا میشوم) همچنین بینj و p

  واقعیت اینه من در آزمون دقت کافی را نکردم و گزینه ای را به اشتباه زده ام

  می توانم از شما خواهش کنم مجدد یک آزمون دیگه شرکت کنم؟ که کاملا مطمن باشم.
  تشکر از زحمات شما عزیزان

  دسامبر 20, 2015 در 3:10 ب.ظ
  • iranmbti پاسخ

   دوست عزیز
   بسیار خوشحالیم که برای شناخت بهتر شخصیت خود ما را انتخاب کرده‌اید.
   به شما اطمینان می‌دهم نظر کارشناسان کال سنتر ما حاصل ساعت ها مطالعه و تجربه بیش از ۴۰ دوره کارگاه عملی و تعامل با بیش از ۱۰۰۰ دانشجو در سطوح مختلف است. به نظر ایشان اعتماد کنید و تیپی که اعلام کرده اند را به عنوان Best Fit خود انتخاب کنید.
   در صورتی که ابهام و وسواس شما بر روی این موضوع تا اندازه ای است که نیاز به توضیح بیشتر دارید می توانید در کارگاه های حضوری ما شرکت کنید. نزدیک ترین دوره ای که به شما پیشنهاد می کنیم دوره ۴۱ است که در دی ماه برگزار خواهد شد.
   موفق و پیروز باشید.

   دسامبر 21, 2015 در 1:58 ق.ظ
   • javad پاسخ

    بله واقعا از زحمات شما سپاس گذار م و خیلی ممنونم که وقت گذاشتید وپاسخ دادید با اینکه من در جای نامناسبی مشکلم را مطرح کردم.

    متاسفانه امکان شرکت در آزمون نیست چون در تهران زندگی نمی‎کنم و با جستجویی هم که در وبسایت انجام دادم بصورت انلاین یا دریافت پستی وجود نداره. حال اگر امکان دریافت جلساتبصورت پستی هست ممنون می‎شوم راهنمایی کنید.تشکر

    دسامبر 21, 2015 در 10:29 ق.ظ
    • iranmbti پاسخ

     با سلام
     متاسفانه امکان ارسال جلسات به صورت پستی وجود ندارد. باعث افتخار ما بود اگر در کارگاه های ما شرکت می کردید.
     موفق و پیروز باشید

     دسامبر 21, 2015 در 3:54 ب.ظ
 • mehrdad پاسخ

  چرا دوتای نخست NT و NF اند ولی دوتای دیگر SJ , SP ؟
  نباید ST و SF باشد؟

  ژانویه 14, 2016 در 3:14 ب.ظ
  • دپارتمان MBTI پاسخ

   سلام دوست عزیز
   سوال بسیار جالبی بود. بر اساس نظریات David Keirsey مشرب ها به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: SJ, SP, NF, NT
   اما از نظر موسسه CPP افراد از این نظر به چهار دسته تقسیم می شوند: NT, NF, ST, SF

   ژانویه 15, 2016 در 11:28 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط