شیوه قهرمانان ورزشی: کدام ویژگی های شخصیتی در موفقیت ورزشکاران نقش دارند؟

مفاله زیر را آقای آرسام هورداد (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی انرژی های تجدید پذیر ) ترجمه کرده اند.

 

بعد از مسجل شدن قهرمانی اندی ماری (تنیسور انگلیسی) در مسابقات تنیس ویمبلدون، پیروزی انگلیس در برابر حریف سنتی خود استرالیا در مسابقات کریکت، کسب مقام قهرمانی مسابقات Tour de France توسط کریس فروم و مطرح شدن نام او بعنوان دومین انگلیسی فاتح این مسابقات و درنهایت کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی دو و میدانی توسط کریستین اوهاروگو، یک فصل موفقیت آمیز دیگر برای ورزش بریتانیا به پایان رسید. اگرچه آمادگی بالای بدنی و توانایی های بالقوه ذاتی از عوامل مهم موفقیت قهرمانان ورزشی محسوب میشوند، اما هدف این مقاله بررسی ویژگی های شخصیتی قهرمانان و تاثیر آن بر کسب نتیجه بهتر در میادین ورزشی میباشد.

استرس پایین

 میزان اضطراب و استرس قهرمانان ورزشی در مقایسه با ورزشکاران معمولی بسیار کمتر میباشد. این ویژگی به آنها امکان پایداری و ثبات احساسی بیشتر داده و منجر به مقاومت و ایستادگی آنها در برابر شرایط دشوار و پیش بینی نشده ای میشود که در حین مسابقات با آن روبرو میشوند. اکثر ورزشکاران بزرگ قادرند از ثبات احساسی شان به نفع خود استفاده کرده و در لحظات بحرانی و نفسگیر مسابقات آرام، خونسرد و متمرکز باقی بمانند. این درحالی است که سایر ورزشکاران ممکن است در مواجهه با چنین شرایطی تاب ایستادگی را نداشته و به راحتی عرصه را به حریفان واگذار نمایند.در اولین دور از مسابقات کریکت بین استرالیا و انگلیس، درحالیکه استرالیا تنها به ۱۵ امتیاز برای پیروزی بر انگلستان احتیاج داشت جیمز اندرسن (بازیکن انگلستان) با در نظر گرفتن شرایط مسابقه و تسلط بر خود و حفظ خونسردی، پیروزی را از چنگ استرالیا ربود تا در نهایت انگلیس فاتح آن مسابقه شود.

استقامت ذهنی

علیرغم اینکه اندی ماری در سومین ست از مسابقه فینال تنیس ویمبلدون ۳ امتیاز از حریف خود عقب افتاده بود اما در نهایت با کسب ۶ امتیاز پی در پی موفق به کسب عنوان قهرمانی این رقابت ها شد. چنین “استقامت ذهنی” تنها در بین قهرمانان و بزرگان ورزشی دیده میشود، آنها قادرند با عزمی راسخ و به دور از احساس زدگی روی هدف خود متمرکز شده و موانع و سختی های به وجود آمده حین مسابقات را پشت سر بگذارند. این همان ویژگی است که کارشناسان از آن به عنوان یک عامل کلیدی در کسب موفقیت های ورزشی یاد میکنند. اندی ماری از آن مسابقه به عنوان دشوارترین رقابتی که تا آن زمان در آن شرکت داشته یاد میکند. مسابقه ای که به گفته خودش بیشترین توان ذهنی را صرف آن نموده است. گستره توانمندی های ذهنی که استقامت روانی ورزشکاران موفق را از سایرین متمایز میکند به عنوان یک عامل اساسی در موفقیت های ورزشی به شمار میرود.

کمال طلبی

برای اینکه بهترین باشید باید حداکثر تلاش خود را برای بهترین بودن به کار گیرید. در این مسیر کمال طلبی کمک میکند تا همزمان استاندارد های شخصی سطح بالایی برای خود وضع کنید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید. وقتی این اقدامات کوچک اما موثر هستند که از شکست موفقیت میسازند، در نتیجه نظم و انضباط فردی و نیز عزم راسخ برای پیروزی جزو عوامل حیاتی به شمار میروند. دیو بریلسفورد (Dave Brailsford) مربی تیم دوچرخه سواری انگلستان تاکید زیادی روی نقش “اقدامات کوچک ولی تاثیرگذار” در بهبود وضعیت این تیم دارد. همین دیدگاه دقیق نسبت به موفقیت بود که به کریس فروم برای کسب عنوان قهرمانی رقابت های Tour de France و نیز موفقیت تیم دوچرخه سواری انگلستان در مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن کمک کرد.

خودباوری

شکست خوردن قسمتی غیر قابل اجتناب در هر رشته ورزشی است. با این حال قهرمانان ورزشی شکست را تنها به مثابه یک تاخیر کوتاه مدت در راه رسیدن به پیروزی و موفقیت میدانند. به همین دلیل پسرفت های موقتی و شکست ها، خللی در خودباوری آنها نسبت به موفقیت و قهرمانی شان ایجاد نخواهد کرد. خودباوری و اعتقاد راسخ به توانمندی های شخصی مهمترین عامل در دستیابی به اهداف رقابتی ورزشکاران به شمار میرود. توانایی مسابقه دادن به تنهایی کافی نیست بلکه این خودباوری است که میزان موفقیت را تعیین خواهد کرد. ورزشکاران معمولی عمدتا بعد از هر شکست احساس سرخوردگی کرده و نسبت به توانایی های خود دچار یاس و تردید میشوند اما در مقابل، قهرمانان ورزشی از این شکست ها به عنوان عاملی انگیزه بخش برای کسب پیروزی استفاده میکنند. خودباوری قهرمانان تمام نشدنی است.

جمع بندی

برشمردن عوامل تاثیرگذار بر موفقیت ورزشکاران کار ساده ای نیست اما مشخصات و ویژگی های شخصیتی ذکر شده در مقاله فوق در بسیاری از بزرگان ورزشی و قهرمانان دیده میشود. اگرچه تفاوت های زیادی بین روش های ورزشکاران بزرگ و قهرمانان وجود دارد و هرکدام شیوه مختص به خود را در راه قهرمانی پیش میگیرند اما باید توجه نمود که همواره نکاتی کوچک اما با اهمیت در رابطه با لزوم توجه به ویژگی ها و خصوصیات شخصیتی در میان تمام بزرگان ورزشی رعایت میشود که این ویژگی ها در نظر آنها عاملی برای موفقیت و قهرمانی است. درست است، سخت کوشی، ممارست و استعداد فراوان عواملی حیاتی اند، اما در بین قهرمانان، این مهارت های ذهنی هستند که حرف اول و آخر را میزنند.

iStock_000006192481Small

 

 رفرانس اصلی مقاله

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاه (2)

 • saleh پاسخ

  سلام ممنون از انتشار این مقاله
  این مقاله در حیطه روانشناسی ورزشی میباشد که برخی اصطلاحات تخصصی اش اشتباه ترجمه شده است ، اگه یه موقع تمایل داشتین من خوشحال میشم بتونم در این زمینه راهنماییتون کنم.
  با تشکر
  صالح معظم: داشنجوی کارشناسی ارشد روانشناسی ورزشی دانشگاه تهران

  ژوئن 19, 2014 در 6:04 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط