زبان بدن

افراد موفق و رمز و رموز زبان بدن

سیگنا‌ل‌های غیرکلامی که ارسال می‌کنید بر روی دیگران اثر می‌گذارد … اما همچنین می‌توانند بر روی کارایی، خلاقیت و سطح استرس شما نیز تأثیرگذار باشند.

زبان بدن بخشی اساسی از هویت شماست؛ خوشبختانه شما حتی در مورد نحوه ایستادن یا حرکت خود هیچ فکری نمی‌کنید. البته به نظر ما باید این کار را بکنید، چون دیگران به صورت ناخودآگاه سیگنال‌های غیرکلامی که می‌فرستید را دریافت می‌کنند.

شاید عجیب باشد، اما خود شما نیز سیگنال‌های غیرکلامی خود را دریافت می‌کنید. نحوه ژست و حالت بدن شما تأثیر شگرفی بر شیوه تفکر، احساس و عملکرد شما دارند.

آیا می‌خواهید از زبان بدن خود برای بهبود عملکرد و نهایتا موفقیت خود استفاده کنید؟ پس از ده روش زیر استفاده کنید:

۱- عضلات خود را منعطف کنید تا قدرت اراده و تصمیمتان را چندبرابر کنید

آیا تابحال دقت کرده‌اید وقتی از بدنتان خون می‌آید، بدنتان چگونه عضلات را تنظیم می‌کند تا درد را به کمترین حد برساند؟

انعطاف‌دادن به عضلات می‌تواند به شما کمک کند تا هنگام شنیدن اطلاعات منفی، تمرکز خود را حفظ کنید. انعطاف‌دادن عضلات همچنین می‌توانید به مقاومت شما در مقابل خوردن غذاهای اغواکننده کمک کند.

(اینطور که به نظر می‌رسد ما کل روز باید مشغول انعطاف‌دادن به عضلاتمان باشیم.)

۲- کمی دراز بکشید تا خلاقیت و نوآوری‌تان افزایش یابد

بر اساس تحقیقات دکتر دارن لیپنیکی، استاد دانشگاه ملی استرالیا، دراز کشیدن می‌تواند منجر به افکار خلاقانه شود. وی گفت: «به نظر می‌رسد اکثر فکر‌های خلاقانه زمانی که به پشت دراز کشیده‌ایم سراغمان می‌آیند». یک دلیل می‌تواند این باشد که زمانیکه ایستاده‌ایم هورمون نورآدرنالین بیشتری ترشح می‌شود و نورآدرنالین می‌تواند قدرت تفکر خلاقانه ما را کاهش دهد.

پس الان شما بهانه خیلی خوبی برای درازکشیدن و فکرکردن دارید.

۳- دست به سینه‌‌بودن باعث افزایش احساس مصمم‌بودن و مقاوم‌بودن می‌شود

جالب است بدانید که دست‌ به سینه شدن باعث می‌شود که در مقابل مسائل “لاینحل” مقاومت بیشتری از خود نشان داده و نسبت به مسائل قابل حل از عملکرد بهتری برخوردار شوید.

این نکته از این جهت جالب است که سماجت و ایستادگی یکی از صفاتی است که اکثر کارآفرینان باید خود را به آن مجهز کنند.

پس هر وقت احساس درماندگی و ضعف کردید، در مقابل مشکلتان دست‌به‌سینه شوید و سپس با قدرت روبه‌جلو حرکت کنید.

۴- ایستادن شبیه سوپرمن احساس اعتمادبنفس بیشتری به شما خواهد داد

بر اساس مطالعات Amy Cuddy، استاد دانشگاه هاروارد، دو دقیقه ایستادن از موضع قدرت – بدنی کشیده و صاف، گره‌کردن بازوان در یکدیگر و یا نگه‌داشتن آنها رو به آسمان، و یا ایستادن شبیه Superman به شکلی که دستانتان را به پهلو قفل کرده باشید – به شکل قابل‌توجهی سطح اعتمادبنفستان را افزایش خواهد داد.

این حالت را زمانی امتحان کنید که قصد دارید وارد موقعیتی شوید که در آن احساس استرس، فشار و ترس می‌کنید. (فقط مواظب باشید کسی شما را نبیند.)

۵- برای کاهش سطح استرس خود لبخند بزنید

اخم‌کردن، دهن‌کجی‌کردن و دیگر حالت‌های منفی چهره در واقع حالت کنونی مغز شما را به بیرون مخابره می‌کنند و خبر از این می‌دهند که شما با سختی و مشکل روبرو هستید. بنابراین بدن شما نیز با ترشح هورمون کورتیزول، که سطح استرس را در بدن افزایش می‌دهد، به چنین حالت‌های پاسخ می‌دهد.

استرس هم استرس بیشتری تولید می‌کند …. و برای این چرخه هیچ توقفی متصور نیست. اینجاست که شما کاملا به دردسر می‌افتید.

درمانش دست ماست: لبخند بزنید. با این کار احساس استرس کمتری خواهید کرد حتی اگر شرایط هیچ تغییری نکنند.

این هم جایزه شما: زمانی که لبخند می‌زنید، دیگران هم احساس استرس کمتری می‌کنند که همین کار آنها نیز باعث کاهش استرس شما می‌شود. پس با یک لبخند دو استرس را بکشید.

(به هر حال لبخندزدن باعث راحت‌ترشدن کارها می‌شود. فرض کنید در حال وزنه‌زدن سنگین هستید؛ طبیعتاً این کار باعث می‌شود که چهره‌تان اخم‌آلود و درهم شود. اما اگر خود را مجبور به لبخندزدن کنید، در اغلب اوقات می‌توانید یک یا دو حرکت بیشتر بزنید. امتحان کنید – خواهید دید که دوستانتان با تعجب به شما نگاه خواهند کرد.)

۶- سرتان را به سمت جلو متمایل کنید تا به خود و دیگران احساس راحت‌بودن بیشتری بدهید

وقتی با کسی ملاقات می‌کنید و سرتان را کمی به سمت جلو متمایل می‌کنید، احترام و تواضع خود را به وی نشان داده و کمک می‌کنید که هر نوع تفاوت در وضعیت ظاهری از بین برود.

پس دفعه بعد که با شخصی ملاقات می‌کنید، سرتان را کمی به سمت جلو متمایل کنید، لبخند زده و ارتباط چشمی برقرار کنید. این کار باعث می‌شود احترام و فروتنی‌تان هنگام آشنایی با شخص مقابل نشان داده شود.

ما همه کسانی که به ما شبیه هستند را دوست داریم. پس اگر من حقیقتا نشان دهم که از ملاقات با شما خوشحالم، شما هم سریعاً همین حس را نسبت به من پیدا خواهید کرد. و همین کاری که من کردم را شما هم تکرار خواهید کرد. این کار باعث می‌شود تنش‌های من کاهش یافته و به من کمک می‌کنید که خودم باشم.

۷- از دیگران تقلید کنید تا احساساتشان را بهتر درک کنید

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما تحقیقات نشان داده‌اند که تقلیدکردن از حالت‌های غیرکلامی دیگران می‌تواند به شما کمک کند که عواطف و احساسات آنها را بهتر درک کنید.

از آنجاییکه همه ما عواطفمان را از طریق کانال‌های غیرکلامی بیان می‌کنیم، کپی‌کردن این حالت‌ها به روش «مکانیزم بازخورد نقل‌کننده» بر روی عواطف ما نیز اثرگذار خواهند بود.

به طور خلاصه: از حالت‌های من تقلید کنید تا بتوانید احساسات من را درک کنید – که این بدان معناست که با این کار می‌توانید به من کمک کنید تا به شکل بهتری از طریق این احساسات کار کنم. علاوه‌براین، تقلیدکردن از حالت‌های چهره (که در اغلب‌اوقات این کار را بدون فکرکردن انجام می‌دهیم) باعث می‌شود دیگران احساس کنند تعاملشان با شما مثبت بوده است.

۸- به شکل زاویه‌دار بایستید تا تنش‌های بین‌فردی را به حداقل برسانید

زمانیکه تنش‌ها در بالاترین میزان خود قرار دارند، ایستادن چهره به چهره به طور خودکار باعث افزایش منازعه می‌شود.

زمانیکه سخن شما باعث می‌شود فرد مقابلتان به چالش کشیده شود، پاهایتان را کمی به سمت بیرون بچرخانید تا در یک زاویه با فرد مقابلتان قرار بگیرید. اگر هم با شخص مقابلتان درگیری لفظی پیدا کردید، هرگز به وی پشت نکنید.

فقط کافیست کمی نسبت به فرد مقابل زاویه بگیرید. با این کار به صورت ضمنی هر نوع درگیری فرضی را کاهش داده و باعث می‌شوید که یک درگیری لفظی با مشکل کمتری روبرو شود.

۹- برای بهبود حافظه خود از دستانتان استفاده کنید

تحقیقات نشان داده‌اند ملزم‌کردن کودکان به صحبت‌کردن هنگام آموزش، هیچ تأثیری بر بهبود یادگیری آنها نخواهد داشت – اما اگر آنها را مجبور کنید که هنگام آموزش از وضعیت بدنی خود استفاده کنند، کمک زیادی به بهبود دانش آنها کرده‌اید.

اگر این کار در مورد کودکان جواب داده است، پس در مورد ما هم جواب خواهد داد. بر اساس یک تحقیق، «استفاده از وضعیت بدنی نقش کمکی در آموزش خواهد داشت، شاید با دادن یک گزینه کمکی به شاگردان، روشی جدید برای یادگیری به آنها ارائه دهیم.

به نظر ما روش جالبی است.

۱۰- برای داشتن احساس شادتر و آرامتر، آدامس بجوید

خوب، به شما حق می‌دهیم. شاید آدامس جویدن کار حرفه‌ای نباشد. اما باز هم چند مطالعه نشان داده است که آدامس‌جویدن باعث می‌شود هوشیارتر بوده و زمان عکس‌العملتان را بهبود می‌بخشد. همچنین قدرت توجه شما را بالا می‌برد. وضعیت و حالتتان را نیز بهتر می‌کند.

این هم پیشنهاد ما: دفعه بعد که خواستید یک مسأله مشکل را حل کنید، دراز بکشید، دستانتان را به هم گره کنید و یک آدامس بجوید. شاید، فقط شاید، این ترکیب موفقی باشد که شما برای دستیابی به موفقیت بعدی به آن نیاز داشته باشید.

مجتبی کریمی، مدیر سایت IranMBTI، دپارتمان MBTI خانه توانگری

منبع: Inc.com

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

زبان بدن

مطالب مرتبط