۱۶ تیپ شخصیتی مایرز و بریگز (MBTI)

تیپ‌های شخصیتی چه هستند؟

تیپ های شخصیتی شرح داده شده در اینجا توسط ایزابل بریگز مایرز و مادرش، کاترین بریگز، در دهه ۱۹۶۰ ایجاد شد. نظریه های آنها بر اساس کار روانشناس کارل یونگ بود، اگرچه آنها ایده های او را برای ایجاد چارچوب کامل تری از تایپ شخصیتی گسترش دادند. مایرز و بریگز پیشنهاد کردند که چهار بعد کلیدی وجود دارد که می‌توان از آنها برای دسته‌بندی افراد استفاده کرد:

ترجیحات ام بی تی آی

هر یک از این چهار بعد به عنوان قطبیت بین دو سبک وجودی توصیف شد. مایرز و بریگز این را به عنوان یک “ترجیح” توصیف کردند و پیشنهاد کردند که هر فردی باید بتواند یک سبک ترجیحی را در هر یک از چهار بعد شناسایی کند. مجموع چهار سبک ترجیحی یک فرد به تیپ شخصیتی او تبدیل می‌شود.

مایرز و بریگز این نظریه را مطرح کردند که ترجیحات ما در هر یک از چهار بعد با هم ترکیب می‌شوند و الگوهای قابل پیش‌بینی در افکار و رفتار ایجاد می‌کنند، به طوری که افراد با همان چهار اولویت مشترکات زیادی در نحوه برخوردشان با زندگی‌شان، از سرگرمی‌هایی که انتخاب می‌کنند، دارند. کاری که ممکن است برای آنها مناسب باشد.

معنی چهار حرف در تیپ شخصیتی چیست؟

هر یک از چهار حرف موجود در کد تیپ شخصیتی نشان دهنده اولویتی در سبک تفکر یا رفتار شماست.

E/I: درونگرا یا برونگرا

بعد درونگرایی/برونگرایی توصیف می کند که چگونه یک فرد انرژی خود را مدیریت می کند.

درونگراها با گذراندن زمان آرام به تنهایی یا با یک گروه کوچک انرژی می گیرند. آنها تمایل دارند محتاط تر و متفکرتر باشند.

برونگراها با گذراندن وقت با مردم و در محیط های شلوغ و فعال انرژی می گیرند. آنها تمایل به بیان بیشتر و صریح تر دارند.

N/S: حسی یا شهودی

بعد حسی/شهودی توصیف می‌کند که چگونه یک فرد اطلاعات را پردازش می‌کند.

حسی‌ها بر حواس پنجگانه خود تمرکز می‌کنند و به اطلاعاتی که می‌توانند مستقیماً ببینند، بشنوند، احساس کنند و غیره علاقه مند هستند. آنها معمولاً یادگیرندگان عملی هستند و اغلب به عنوان “عملی” توصیف می‌شوند.

شهودی‌ها بر سطح انتزاعی تری از تفکر تمرکز می‌کنند. آنها بیشتر به نظریه‌ها، الگوها و توضیحات علاقه مند هستند. آنها اغلب بیشتر نگران آینده هستند تا حال و اغلب به عنوان “خلاق” توصیف می‌شوند.

F/T: فکری یا احساسی

بعد فکری/احساسی نحوه تصمیم گیری افراد را توصیف می‌کند.

متفکران تمایل دارند با ذهن منطقی خود تصمیم بگیرند. آنها علاقه مند به یافتن منطقی ترین و معقول ترین انتخاب هستند.

احساسی‌ها تمایل دارند با قلب خود تصمیم بگیرند. آنها علاقه‌مندند که چگونه یک تصمیم بر افراد تأثیر می‌گذارد و آیا این تصمیم با ارزش‌های آنها مطابقت دارد یا خیر.

P/J: منظم یا منعطف

بعد منظم/منعطف نحوه برخورد افراد با ساختار زندگی خود را توصیف می‌کند.

منظم‌ها از ساختار و نظم قدردانی می‌کنند. آنها چیزهای برنامه ریزی شده را دوست دارند و از تغییرات لحظه آخری متنفرند.

منعطف‌ها از انعطاف پذیری و خودانگیختگی قدردانی می‌کنند. آنها دوست دارند همه چیز را باز بگذارند تا بتوانند نظر خود را تغییر دهند.

تیپ شخصیتی شما

۱۶ تیپ شخصیتی توسط ایزابل مایرز و کاترین بریگز، توسعه دهندگان ارزیابی MBTI ایجاد شدند. مایرز و بریگز تیپولوژی شخصیتی خود را برای کمک به افراد در کشف نقاط قوت خود و به دست آوردن درک بهتری از تفاوت افراد ایجاد کردند.

وقتی تیپ شخصیتی خود را کشف کردید، واضح‌تر متوجه خواهید شد که چرا کارهایی را که انجام می‌دهید انجام می دهید. شما به نقاط قوت خود اعتماد خواهید کرد و بهتر می‌توانید تصمیماتی بگیرید که مطابق با ماهیت واقعی شما باشد.

INFP

شفا دهندگان

شفادهندگان ایده آلیست های تخیلی هستند که توسط ارزش‌ها و باورهای اصلی خود هدایت می‌شوند. برای یک شفا دهنده، امکانات بسیار مهم هستند. واقعیت لحظه فقط نگران کننده است. آنها پتانسیل آینده‌ای بهتر را می‌بینند و حقیقت و معنا را با استعداد خود دنبال می‌کنند.

INTJ

استراتژیست‌ها

استراتژیست‌ها حل کننده مسائل تحلیلی هستند و مشتاق به بهبود سیستم‌ها و فرآیندها با ایده‌های نوآورانه خود هستند. آنها استعداد دیدن امکانات برای بهبود را دارند، چه در محل کار، چه در خانه و چه در خودشان.

INFJ

مشاوران

مشاوران پرورش دهندگان خلاقی هستند که دارای یک حس قوی از یکپارچگی شخصی و انگیزه کمک به دیگران برای درک پتانسیل خود هستند. خلاق و فداکار، آنها استعداد کمک به دیگران را با راه حل‌های اصلی برای چالش‌های شخصی خود دارند.

INTP

مهندسان

مهندسان مبتکران فلسفی هستند که مجذوب تجزیه و تحلیل منطقی، سیستم‌ها و طراحی هستند. آنها مشغول تئوری هستند و در پس هر چیزی که می‌بینند به دنبال قانون جهانی می‌گردند. آنها می‌خواهند مضامین متحد کننده زندگی را با همه پیچیدگی هایشان درک کنند.

ENFP

قهرمانان

قهرمانان خالقانی مردم محور با تمرکز بر احتمالات و اشتیاق مسری برای ایده ها، افراد و فعالیت های جدید هستند. پرانرژی، گرم و پرشور، قهرمانان دوست دارند به افراد دیگر کمک کنند تا پتانسیل خلاقانه خود را کشف کنند.

ENTJ

ژنرال‌ها

استراتژیست‌ها رهبران استراتژیک هستند که با انگیزه سازماندهی تغییر هستند. آنها به سرعت ناکارآمدی را می‌بینند و راه حل های جدید را مفهوم سازی می‌کنند و از توسعه برنامه‌های بلندمدت برای تحقق چشم انداز خود لذت می‌برند. آنها در استدلال منطقی عالی هستند و معمولاً بیانگر و تیزبین هستند.

ENTP

مخترعان

مخترعان، مبتکرانی الهام گرفتگانی هستند، با انگیزه برای یافتن راه حل های جدید برای مشکلات چالش برانگیز فکری. آنها کنجکاو و باهوش هستند و به دنبال درک افراد، سیستم ها و اصولی هستند که آنها را احاطه کرده است.

ENFJ

معلمان

معلمان سازمان دهندگان ایده آلیستی هستند که برای اجرای دیدگاه خود در مورد آنچه که برای بشریت بهترین است رانده می‌شوند. آنها اغلب به عنوان کاتالیزور برای رشد انسان عمل می‌کنند زیرا توانایی آنها در دیدن پتانسیل در افراد دیگر و جذابیت آنها در متقاعد کردن دیگران به ایده‌هایشان است.

ISTP

صنعت‌گران

این تیپ شخصیتی، صنعتگران دقیقی با درک مکانیک و علاقه مند به عیب یابی هستند. آنها با یک منطق منعطف به محیط خود نزدیک می شوند و به دنبال راه حل های عملی برای مشکلات موجود هستند.

ISTJ

بازرسان

بازرسان سازمان دهندگانی مسئول هستند که به ایجاد و اجرای نظم در سیستم‌ها و موسسات هدایت می‌شوند. آنها از درون و بیرون مرتب و منظم هستند و تمایل دارند برای هر کاری که انجام می‌دهند یک رویه داشته باشند.

ISFP

هنرمندان

هنرمندان مراقبانی ملایم هستند که در لحظه حال زندگی می‌کنند و از محیط اطراف خود با اشتیاق شاد و کم حرف لذت می‌برند. آنها انعطاف پذیر و خودجوش هستند، و دوست دارند با جریان حرکت کنند تا از چیزی که زندگی ارائه می‌دهد لذت ببرند.

ISFJ

حامیان

حامیان، مراقبانی پرتلاش و وفادار به سنت‌ها و سازمان ها هستند. آنها عملگرا، دلسوز و مراقب هستند و انگیزه دارند تا دیگران را تامین کنند و از خطرات زندگی محافظت کنند.

ESTP

استدلال گران

استدلال گران هیجان‌طلبانی پرانرژی هستند که هنگام خاموش کردن آتش، چه به معنای واقعی یا استعاری، در بهترین حالت خود هستند. آنها حسی از انرژی پویا را به تعامل خود با دیگران و دنیای اطراف خود می‌آورند.

ESTJ

سرپرست‌ها

سرپرست‌ها سنت گرایان سخت کوشی هستند که مشتاق به عهده گرفتن مسئولیت سازماندهی پروژه ها و افراد هستند. سرپرست‌ها منظم، مطیع قوانین و وظیفه شناس، دوست دارند کارها را انجام دهند و تمایل دارند پروژه ها را به روشی سیستماتیک و روشمند انجام دهند.

ESFP

مشاوران

مشاوران پرورش دهندگان خلاقی هستند که دارای یک حس قوی از یکپارچگی شخصی و انگیزه کمک به دیگران برای درک پتانسیل خود هستند. خلاق و فداکار، آنها استعداد کمک به دیگران را با راه حل‌های اصلی برای چالش‌های شخصی خود دارند.

ESFJ

پشتیبانان

پشتیبانان یاوران وظیفه شناس، حساس به نیازهای دیگران و با انرژی به مسئولیت‌های خود اختصاص داده شده‌اند. آنها به شدت با محیط عاطفی خود هماهنگ هستند و هم به احساسات دیگران و هم به برداشتی که دیگران از آنها دارند توجه دارند.