بینشی ها (NT)

مشرب NT

مشرب بینشی (Rationales) یا NT ها مشرب حل مسأله است به خصوص اگر این مسأله با سیستم های پیچیده ای که دنیای ما را می سازند درگیر باشد. بینشی ها ممکن است با مسائل مختلفی خود را درگیر کنند از سیستم های ارگانیک نظیر گیاهان و حیوانات گرفته تا سیستم مکانیکی نظیر خطوط راه آهن یا کامپیوتر، یا سیستم های اجتماعی نظیر مسائل خانوادگی، شرکت ها و حتی دولت ها. اما این سیستم ها هر چه که باشند به راحتی می توانند حس کنجکاوی آنها را تحریک کرده و در پاسخ نیز بینشی ها به سرعت آنها را تحلیل می کنند تا از نحوه کارکرد آنها سر در بیاورند این گونه است که آنها می توانند درک کنند که چه کاری باید انجام دهند تا سیستم ها بهتر کار کنند.

خصوصیات مشترک بینشی ها

  • بینشی ها تمایل خاصی به عمل گرایی، شک گرایی، خودمتکی بودن و تمرکز بر حل مسأله و تحلیل سیستم ها دارند.
  • بینشی ها از اینکه افرادی نابغه، مستقل و با اراده قوی هستند احساس غرور می کنند.
  • بینشی ها همسرانی منطقی، والدینی شخصی گرا و رهبرانی استراتژیک هستند.
  • بینشی ها افرادی آرام بوده و به منطق ایمان دارند، اشتیاق فراوانی به دست یافتن به هر چیزی داشته و پیوسته به دنبال دانشند. به تکنولوژی ارزش فراوانی گذاشته و در آرزوی درک چگونگی کارکرد دنیا به سر می برند.

بینشی ها در کار با مسائل سعی می کنند راه حل هایی را پیدا کنند که در دنیای واقعی کاربرد داشته باشند، اما باید گفت که حتی به مفاهیم انتزاعی، اصول بنیادین و یا قوانین طبیعی که یک مسأله خاصی را مطرح می کنند علاقه بیشتری نشان می دهند. در روش ها و ابزار رسیدن به هدفهایشان کاملا عملگرا هستند. آنها برای رسیدن به اهدافشان به این مسأله هیچ توجهی ندارند که از نظر سیاست ها و خط مشی های موجود مورد پذیرش قرار بگیرند. همیشه به دنبال کارآمدترین راه حل های موجود بوده و به صحبت های هر کسی که چیز مفیدی به آنها یاد دهد گوش فرار می دهند. از سوی دیگر اگر رویه یا قانونی که باعث هدر رفتن وقت و منابعشان شود هیچ اهمیتی قائل نخواهند شد.

بینشی ها عطش سیری ناپذیری برای دستیابی به اهدافشان دارند و بر روی پروژه هایی که در ذهن خود برایشان برنامه ریزی کرده اند به طور خستگی ناپذیری فعالیت می کنند. در طرز تفکر خود به شدت منطقی و مستقل بوده – و البته در مورد تمام ایده ها حتی ایده خودشان دیدگاهی شکاکانه دارند – و این اعتقاد را دارند که می توانند با استفاده از قدرت اراده شان به هر مانع و مشکلی غلبه کنند. اغلب شاید اینگونه به نظر برسد که آنها افرادی خشک و سرد هستند، اما باید گفت که هنگام کار بر روی پروژه ها و مسائل تمام توجه و تمرکز خود را بر آن مسأله معطوف می کنند و اغلب به خاطر همین موضوع مورد قضاوت اشتباه قرار می گیرند. بینشی ها چه در حال طراحی یک آسمانخراش باشند یا انجام یک آزمایش، در حال توسعه یک نظریه باشند یا تولید نسخه اولیه یک تکنولوژی، ساخت هواپیما، سازمان و یا حتی ایجاد یک اتحاد استراتژیک باشند، به هوش و فراست خودشان و دیگران ارزش بالایی قائل شده و به خاطر نبوغ و ابتکاری که در توانایی حل مسأله به کار می برند به خود افتخار می کنند.

تعداد بینشی ها در جامعه اندک است شاید بتوان گفت ۵ تا ۱۰ درصد. اما به خاطر قدرت و عطش آنها در رمزگشایی اسرار طبیعت و ایجاد تکنولوژی های جدید، نقش مهمتری را در شکل دهی دنیای اطرافمان بر عهده دارند.

تیپ‌های شخصیتی مشرب NT