ایده آل گراها (NF)

مشرب NF

صاحبان مشرب ایده آل گرا (Idealist) یا NF ها مشتاقانه به دنبال رشد و تعالی فردی هستند. تمام تلاش خود را می کنند که کشف کنند چه کسی هستند و چگونه می توانند تبدیل به بهترین فرد ممکن شوند. جستجوی همیشگی برای خودشناسی و ارتقای خود عامل اصلی پیش راننده تخیلات آنهاست. و آنها نیز می خواهند به دیگران کمک کنند تا این سفر را آغاز کنند. ایده آلگراها به صورت بالفطره عاشق کارکردن با دیگران هستند، خواه در تحصیل باشد خواه در مشاوره، در خدمات اجتماعی یا مسئول نیروی انسانی، در خبرنگاری یا حتی وزارت، آنان زمانی که به دیگران کمک می کنند تا راه زندگیشان را پیدا کنند به آرزویشان می رسند. اغلب دیگران را ترغیب می کنند تا فردیت خود را رشد دهند و نیروهای بالقوه خویش را تبدیل به بالفعل کنند.

خصوصیات مشترک ایده آلگراها:

  • ایده آلگرایان مشتاقند، به شهود خود اطمینان دارند، به داستانهای عاشقانه اشتیاق فراوان داشته و همیشه به دنبال خود درونشان هستند. به روابط معنادار ارزش قائل شده و در آرزوی دستیابی به کمال به سر می برند.
  • ایده آلگرایان از اینکه انسان هایی دوست داشتنی، خوش قلب و قابل اعتمادند به خود می بالند.
  • ایده آلگرایان تمایل خاصی به بخشش، اعتماد و معنویت دارند و بر روی سفرهای درونی و قدرت های بالقوه انسانی تمرکز توجه دارند.
  • ایده آلگرایان همسرانی هستند که عواطف بسیار بالایی دارند، والدینی هستند که به تربیت فرزندانشان اهمیت فراوان داده و رهبرانی می باشند که الهام بخش مردم هستند.

ایده آلگرایان مطمئن هستند که همکاری های دوستانه بهترین روش برای دستیابی افراد به هدفهایشان است. تناقضات و تقابل ها آنها را آزرده می سازد زیرا آنان همواره در تلاشند تا موانع خشم و عصبانیت را از میان افراد بردارند. پیوسته رؤیای ایجاد هارمونی و هماهنگی را در سر دارند حتی به روابط شخصی توجه داشته و استعداد منحصربفردی در کمک کردن افراد دارند تا در کنار همدیگر به یک هدف کلی که برای همه منفعت باشد برسند. چنین هارمونی بین فردی ممکن است یک ایده آل رمانتیک باشد، اما باید گفت که ایده آلگرایان متأسفانه افراد رمانتیکی هستند که تغییر نیز نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند به آن چیزی که دوست دارند اتفاق بیافتد توجه کنند تا اینکه به آن چیزی که واقعا هست. دنیای واقعی و عملی برای ایده آلگرایان فقط یک نقطه آغاز است؛ آنها معتقدند که زندگی پر از احتمالاتی است که منتظر به حقیقت پیوستن هستند، پر از معانی غنی ای می باشند که باید آنها را درک کرد. چنین دیدگاه عرفانی و معنوی به زندگی که پر از معانی «غیبی» و «انتزاعی» است را تنها می توان از منظر شهود و اعتقاد قلبی توجیه کرد که برای ایده آلگرایان بسیار مهمتر از مسائل مادی و دنیوی است.

ایده آلگرایان در رفتار و کردارشان به مسائل اخلاقی بسیار مقید هستند و برای خود استانداردهای سفت و سختی از صداقت و کمال شخصی را ترسیم کرده اند. همواره در تلاشند که خود واقعیشان را ابتدا به شخص خودشان و سپس به دیگران نشان دهند و زمانیکه احساس عدم صداقت، خطاکاری و یا ریاکاری می کنند به خودشان به شدت سخت خواهند گرفت. ایده آلگرایان در اغلب اوقات روح بسیار لطیفی دارند و علی الخصوص در روابط شخصیشان بدون هیچ چشمداشتی عشق و محبت به شخص مقابلشان نثار می کنند. به کمک کردن به دیگران اعتقاد راسخ دارند؛ آنها حتی یک رابطه دوستانه ناچیز اما گرم و احساسی را گرامی می دارند؛ دائما به دنبال برقراری یک رابطه گرم و به خصوص با فرزندانشان هستند؛ در ازدواج نیز به دنبال «جفت» یا «نیمه دیگر» خود هستند، کسی که با او بتوانند از لحاظ عاطفی و معنوی تبدیل به یک روح شوند و عمیق ترین احساسات و دنیاهای پیچیده درونیشان را به اشتراک بگذارند.

ایده آلگرایان نسبتاً کمیاب هستند، تعدادشان از ۱۵ الی ۲۰ درصد جمعیت جامعه فراتر نمی رود. اما توانایی آنها در الهام بخشیدن به مردم با قدرت اشتیاق و ایده آلگریشان، باعث شده است که تأثیر آنها در جامعه فراتر از تعدادشان باشد.

تیپ‌های شخصیتی مشرب NF