تیپ شخصیتی ISFJ

ISFJ ها (حامیان)

isfj-1ISFJ ها که اصطلاحاً آنها را حامی (Protectors) می نامیم، خوشبختانه ۱۰ درصد جمعیت جامعه را تشکیل داده اند زیرا علاقه اصلی و اولیه آنها امنیت و ایمنی کسانی است که برایشان مهم می باشند – اعم از خانواده، جمع دوستان، دانش آموزانشان، والدینشان، رئیسشان، همکارانشان و یا کارمندانشان.

حامیان در کارهایشان حس فوق العاده بالایی از وفاداری و مسئولیت را دارا می باشند و به نظر می رسد آنگونه این کار را به انجام می رسانند که دیگران را از گزند خطرات و بلایای دنیا حفظ کنند. ریسک کردن و تجربه کردن آنها را نمی فریبد زیرا کسانی هستد که ترجیح می دهند اگر قرار است محصول و یا رویه ای را ارائه دهند، با حوصله و در زمان مناسب این کار انجام دهند. در محل کاری هم که قوانینش دائماً در حال تغییر است و یا به آداب و رسوم احترام گذاشته نمی شود، این تیپ از افراد زیاد خوشحال نخواهند بود. آنها به آداب و سنت ها احترام فراوانی قائلند هم در فرهنگ و هم در خانواده. ISFJ ها به ثبات رتبه های اجتماعی که به واسطه تولد، القاب، ادارات و اعتبارات به کسی نسبت داده می شود عمیقاً اعتقاد دارند. به تاریخ خانوادگی ارزش قائل شده و از اینکه مراقب دارایی های خانوادگی از خانه گرفته تا اثاثیه ها باشند لذت می برند.

حامیان که عاشق خدمت به دیگران هستند، از کمک کردن به افراد نیازمند و ضعیف بیشترین رضایت را کسب می کنند و می توانند با معلولیت و نیاز دیگران بیشتر از هر تیپ دیگری کنار بیایند. آنها به اندازه پشتیبانان (ESFJ ها) پرصحبت و پرجنب و جوش نیستند و همین خجالتی بودنشان اغلب با خشک بودن و حتی سردمزاج بودن مورد قضاوت اشتباه قرار گرفته می شود، درحالیکه ISFJ ها خوش قلب و انسان دوست بوده و با خوشحالی به نیازمندان محبت می کنند.

isfj-2حس مراقبت آنها را باید به عنوان بیان محبت و جدیت هدفشان در نظر گرفت. آنها سخت کوش ترین افراد در میان دیگر تیپ ها هستند، دوست دارند ساعت های طولانی به تنهایی کارهایی که دیگران انجام نمیدهند را انجام دهند که اغلب مورد ناسپاسی قرار می گیرند. زمانیکه به تنهایی کار می کنند کاملا خوشحال هستند؛ در حقیقت در مقام مسئول حاضرند تمام کارها را خودشان انجام دهند به جای اینکه بعضی از کارها را به دیگران تفویض کنند. قناعت و صرفه جویی یکی از محاسن آنهاست. همچنین بیش از هر تیپ دیگری ارزش پول را می دانند و از ولخرجی و سوء استفاده از پول متنفرند. صرفه جویی و ذخیره کردن، کنارگذاشتن چیزی در برابر آینده غیرقابل پیش بینی و آماده شدن برای حوادث غیرمترقبه کارهایی هستند که ISFJ ها مطمئناً انجام خواهند داد. به خاطر همین موارد، حامیان اغلب بیش از حد انتظار کار می کنند و در اغلب اوقات نیز مورد سوء تفاهم قرار گرفته و کم ارزش قلمداد می شوند. مشارکت ها و همچنین کارهای اقتصادیشان اغلب به صورت بلاعوض درنظر گرفته شده و به ندرت به صورت شایسته از آنها تقدیر می شود.

منبع : http://www.keirsey.com/4temps/protector.asp