تیپ شخصیتی INFP

INFP ها (شفادهندگان)

infp-1 INFP ها که اصطلاحا آنها را شفادهنده (Healer) می نامیم چهره ای آرام و متین داشته و حتی از دید دیگران شاید کمی خجالتی به نظر برسند. اما در درونشان آنها همه چیز هستند جز خجالتی و می توانند دارای خصوصیت جالبی برای محافظت از خود باشند که به ندرت در میان دیگر تیپ ها دیده می شود. شفادهندگان می توانند به طور عمیقی به زندگی درونی عده معدودی از افراد خاص در زندگیشان اهمیت و توجه ویژه مبذول کرده و حتی می توانند این توجه را به خاطر دلیل مطلوبی به دنیا با یک دید کلی معطوف کنند. شوق و اشتیاق اصلی آنها برطرف کردن منازعات و تناقضاتی است که منجر به دردسر افتادن افراد و یا از هم پاشیده شدن گروه ها می شود، بنابراین آنها می توانند سلامتی و کمال را به خودشان، افراد نزدیک و جامعه شان به ارمغان بیاورند.

شفادهندگان حس ایده آلگرایی بسیار بالایی دارند که این خصوصیت از حس قدرتمند شخصی شان در تشخیص راست و غلط ناشی می شود. آنها دنیا را به عنوان مکانی اخلاقی، محترم، پر از قابلیت های خارق العاده و اتفاقات خوب بالقوه ادراک می کنند. در حقیقت، برای فهمیدن و درک شفادهندگان، باید بدانیم که تعهد عمیق آنها به مثبت اندیشی خیر و برکت تقریبا بدون مرز و فارغ از خود است، و همین امر نیز الهام بخش آنهاست تا از خودگذشتگی های شگفت انگیزی را برای شخص یا چیزی که به آن اعتقاد دارند انجام دهند.

آنان که به خاطر حریم شخصی خود و کمیاب بودنشان کمی از جوامع به دور هستند، حتی به خاطر خلوص و پاک بودن ایده آلگریشان ممکن است بیش از پیش در خلوت خود فرو روند.

infp-2شفادهندگان به خاطر عدم درک شدن صحیحشان در دوران کودکی، به خوبی می توانند حس جدا افتادگی و طردشدگی را بفهمند. شفادهندگان در دوران کودکی معمولا در یک دنیای پر از فانتزی زندگی می کنند و در داستان هایشان اغلب نقش یک شاهزاده پریان را به خود گرفته و متأسفانه به خاطر همین مسأله از سوی والدین خود طرد شده و حتی تنبیه می شوند. زمانیکه والدینشان به آنها می گویند که دیگر زمان آن رسیده تا به خیالبافی و رؤیاپردازی پایان دهند، این حس به آنها دست می دهد که رؤیایی بودن کار بسیار ناشایستی است و به مرور این حس به آنها دست می دهد که چیزی جز یک جوجه اردک زشت نیستند. در حقیقت، تمام کارهای آنها بدون ایراد است، زیرا آن همانی هستند که باید باشند، اما باید گفت با دیگر جوجه اردک های دیگر کمی فرق می کنند.

شفادهندگان در محیط کار افرادی انطباق پذیر هستند، از ایده ها و اطلاعات جدید استقبال کرده و در موقعیت های پیچیده و دشوار صبور هستند اما از جزئیات روتین متنفرند و صبر خود را از دست می دهند. شفادهندگان شامه بسیار تیزی در درک افراد و احساساتشان دارند و با دیگران به خوبی ارتباط برقرار می کنند. به خاطر حس تودار بودن قدرتمندی که دارند به راحتی و در کمال خوشحالی می توانند تنهایی کار کنند. وقتی تصمیمی میگیرند، از قلبشان تبعیت می کنند نه از مغزشان، و این بدان معناست که ممکن است در شناخت حقایق دچار اشتباه شوند و اما در درک احساسات به ندرت دچار اشتباه می شوند. علاقه طبیعی خاصی به فعالیت های پژوهشگری و تصویرگری دارند و همانند دیگر ایده آلگرایان توانایی خاصی در استفاده از خصوصیات کلامی خود دارند. در تفسیر و تعریف داستان ها و نیز خلق آنها توانایی بالایی داشته و بنابراین به راحتی می توانند شعر و ترانه بسرایند. آنان همواره یک ندای درونی می شنوند که می گوید جلو برو و به دنیا و دیگران کمک کن، ندایی که به نظر می رسد آنان همواره آماده پاسخگویی به آن می باشند حتی اگر لازم باشد راحتی و آسایش خود را فدای این کار بکنند.

 منبع: http://www.keirsey.com/4temps/healer.asp