تیپ شخصیتی INTP

INTP ها (مهندسین)

intp-1ما از این پس INTP ها را مهندس (Architect) می نامیم. از این به بعد دیگر لازم نیست که مهندسین را صرفا افرادی بدانیم که در حال طراحی نقشه های معماری برای ساختمان ها، جاده ها و یا پل ها هستند. آنها طراحان چیره دست تمام انواع سیستم های نظری می باشند از قبیل طراحی ساختار آموزشی مدارس، استراتژی های سازمانی و فناوری های نوین. از نظر مهندسین، دنیا را باید تحلیل، درک، توصیف و از نو طراحی کرد. از نظر آنها واقعیت های بیرونی به خودی خود اهمیتی ندارند و بیشتر شبیه اطلاعات خامی هستند که باید تبدیل به مدل های ساختاریافته شوند. آنچه که برای مهندسین اهمیت دارد این است که آنها اصول بنیادین و قوانین طبیعی را به خوبی درک کرده و در طراحی هایشان که زیبا، کارآمد و یکپارچه است به کار ببرند.

مهندسین و معماران بسیار اندک هستند شاید بتوان گفت یک درصد از جمعیت جامعه و دقت بسیار بالایی را در افکار و سخنانشان به کار می برند. آنها عادت دارند که تفاوت ها و ناهنجاری ها را بلافاصله رصد کرده و تناقض ها را فارغ از آنکه کی و کجا بوجود آمده اند شناسایی کنند. برای یک مهندس سخت است که حتی در یک مکالمه عادی حرف های بی ربط و نامحسوس بشنود و مطمئن باشید که حتما آن نکات مبهم را به گوینده تذکر می دهد. مهندسین در مذاکرات و مکالمه های جدی ویران کننده هستند زیرا مهارت آنها در چارچوب بندی مکالمات قدرت فوق العاده ای به آنها می دهد. INTP ها به تمام گفتگوها به چشم جستجویی برای دانستن می نگرند و معتقدند که عمل آنها قدمی در جهت رفع ناسازگاری هاست. همین امر شاید باعث شود که دیگران از گفتار آنها احساس راحتی نداشته باشند.

intp-2آنان در مورد عملی کردن ایده هایشان هیچ اغماضی نمی کنند، به شدت کنجکاو بوده و همیشه به دنبال بهترین وسیله ها برای رسیدن به اهدافشان بوده و از هر اسلوب و قاعده ای که به دست بیاورند اقدام به یادگیری می کنند. آنها به صحبت های تازه کاران به خوبی گوش می کنند اگر ایده هایشان جالب و مفید باشد، و اگر گفته ای را بلااستفاده تشخیص دهند حتی اگر یک متخصص آن حرف را زده باشد هیچ اهمیتی به حرفش نمی دهند. صلاحیت و اعتباری که به واسطه سازمان، اعتبارات و یا معروف بودن به دست آمده باشد بر روی آنها تأثیرگذار نخواهد بود. مهندسین تنها به چیزهایی علاقمند می شوند که برایشان ملموس و محسوس باشد و هر حرفی که دارای یکپارچگی و ثبات باشد برای آنها دارای اهمیت خواهد بود.

در اغلب اوقات شناخت INTP ها مشکل است. معمولا گفته ها حاکی از آن است که آنها به غیر از دوستان نزدیکشان با بقیه خجالتی هستند و به سختی می توان به عمق شخصیتی آنها پی برد. مهندسین بیش از هر تیپ دیگری قادر به تمرکز هستند و اغلب ترجیح می دهند که در محل کار خود تنها باشند و ساعت های متمادی سرشان به کار مشغول باشد. تجزیه و تحلیل معمولا آنها را آزار می دهد و همین امر نیز باعث ناراحتی و طرد دیگران می شود. وقتی درگیر یک مسأله می شوند، کاملا در لاک خود فرو می روند و تا وقتی که مسأله را به طور کامل حل نکنند و تمام ابعاد پیچیدگی آنرا واکاوی نکنند دست بردار نخواهند بود. آنها به هوش و فراست ارزش بالایی قائلند و و عطش سیری ناپذیری که برای کشف ساختار عالم دارند به نظر دیگران مغرور به نظر رسیده و حتی گاهی اوقات با کسانی که توانایی ها و انگیزه های پایین تری دارند رفتار نامناسبی خواهند داشت.

 منبع: http://www.keirsey.com/4temps/architect.asp