پاسخ به یک انتقاد : آیا برونگرا یا درونگرای حقیقی وجود دارد؟

اگر بخواهیم پاسخی کوتاه بدهیم باید بگوییم که به هیچ وجه وجود ندارد. ابزار MBTI به این دلیل ساخته شده که ترجیحات شما را شناسایی کند نه اینکه یک برچسب تیپ به شما بزند. در حقیقت من دوست دارم که شما جدول تیپ ها و تمام ترجیحات آنرا به چشم یک خانه بزرگ با ۱۶ اتاق ببینید. من ترجیح می دهم که به اتاق INFP بروم، اما این بدان معنا نیست که به دیگر اتاق ها (و تمام ترجیحات دیگر) نیازی ندارم. درغیر اینصورت، من باید به شخصیتم به شکل یک کاریکاتور نگاه کنم.

من گروه هایی به کوچکی ۸ نفر تا گروه های صدنفره را در یک روز آموزش داده ام که بر روی کارایی ابزار MBTI در حوزه هایی نظیر ارتباطات، مدیریت تغییر، مدیریت تعارضات و رهبری باید تمرکز می کردند. اغلب از شرکت کنندگان می پرسم که حدس می زنید من دارای ترجیح درونگرایی باشم یا برونگرایی؟ اکثر افراد معمولا می گویند که من برونگرا هستم. وقتی از آنها می پرسم که چرا، معمول ترین پاسخی که می شنوم این است که : “به نظر می رسد شما هنگام صحبت کردن در مقابل دیگران راحت هستید” یا “اگر درونگرا بودید این کارها را انجام نمی دادید.”

حالا وقت آن رسیده که به یک سری نکات اشاره کنم. ۱) در حقیقت چیزی به عنوان درونگرا یا برونگرا محض وجود ندارد، چون ما باید هر دو ترجیح برونگرایی و درونگرایی را به یک نسبت استفاده کنیم؛ و ۲) هر تیپی می تواند هر کاری بکند. در حقیقت، من عاشق تدریس کردن هستم نه به خاطر اینکه برونگرا یا درونگرا هستم. در عوض، من به خاطر تیپم که INFP است آنچه را که انجام می دهم دوست دارم، که در اکثر مواقع به خاطر این است که در زندگی مردم تغییراتی می دهم.

اگر شما از این مقاله خوشتان آمده است پیشنهاد می کنم نوشته ای را که به قلم Jeff Hayes ، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره موسسه CPP به قلم نگارش در آمده مطالعه فرمایید.

ترجمه : مجتبی کریمی ، عضو دپارتمان MBTI خانه توانگری

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاه (3)

 • اتوسا پاسخ

  سلام
  واقعا خسته نباشید دکتر شیری
  دست مریزاد ! این وبسایت جامع و عالیه. میشه حس کرد که چقدر زحمت کشیده شده براش.
  ==========
  لینک پایین تمرینی داشت در رابطه با N و S که من خیلی خوشم اومد
  دوست داشتم با شما هم مطرحش کنم.

  https://www.youtube.com/watch?v=Q2Xpuykt4-s&spfreload=1

  شاد باشید

  اکتبر 30, 2014 در 1:12 ق.ظ
 • احسان پاسخ

  سلام

  من این جمله‌اش را متوجه نشدم “من ترجیح می دهم که به اتاق INFP بروم، اما این بدان معنا نیست که به دیگر اتاق ها (و تمام ترجیحات دیگر) نیازی ندارم. درغیر اینصورت، من باید به شخصیتم به شکل یک کاریکاتور نگاه کنم.”

  هیچکس بطور مطلق I یا N یا F یا P نیست! پس یعنی ما از همه این ۸ حالت خصوصیاتی داریم و هر کدام را رشد بدهیم در آن تیپ قرار میگیریم؟
  یعنی افراد میتونند چندین تیپ از این ۱۶ تا تیپ را تا آخر عمر تجربه کنند؟

  دسامبر 1, 2014 در 4:47 ب.ظ
 • iranmbti پاسخ

  نه احسان جان
  “دینامیک تیپ “تغییر کارکرد غالب در طول سالیان است نه تغییر تیپ

  دسامبر 21, 2014 در 2:33 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط