عاشقانه

۱۰ نکته‌ای که INTJ ها باید در مورد مسائل عاشقانه بدانند

۱۰ نکته‌ای که INTJ ها باید در مورد مسائل عاشقانه بدانند

INTJ ها زیاد به مسائل عاطفی و عشق و عاشقی اهمیت نمی‌دهند. آنها بیشتر عواطفشان را مخفی می‌کنند تا اینکه آنرا بیان کنند. در اکثر مواقع افرادی منطقی و واقع‌گرا هستند و بسیار بعید به نظر می‌رسد که خود را درگیر مقوله‌ای به نام عشق کنند. زیرا آنرا کاری سطحی و احمقانه می‌دانند.

اما بخواهیم یا نخواهیم آنها نیز دوستدار برقرار رابطه هستند. خودشان می‌دانند که زیاد در برقراری رابطه با دیگران چیره‌دست نیستند. حال فرض کنید که می‌خواهند نقش یک عاشق دلشیفته را بازی کنند !!!

راه‌حل شما برای این معمای پیچیده چیست؟ خوشبختانه برای این معما نیز راه‌حلی داریم.

در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که INTJ ها با رعایت آنها می‌توانند چالش‌های اجتماعی را مدیریت کرده و در مقوله‌ی سختی به نام عشق به چیره‌دستی برسند.

۱- کلمات اهمیت دارند

INTJ ها در دنیایی زندگی می‌کنند که بیرونش سرد و بی‌روح است ولی درونشان همیشه چیزی وجود دارد که گرمای خاصی را به بیرون تراوش می‌کند. اما مشکل اینجاست که هنوز واژگان موردنیازشان برای ابراز آنچه که در درونشان می‌گذرد را رشد و توسعه نداده‌اند. دوست داشتن یک نفر دیگر برای ما چیز ارزانی نیست چون معمولا از این مسأله هراس دارند که تمام «احساساتشان» را خرج شخص دیگری بکنند. بسیاری از INTJ ها به سختی می‌توانند شخص دیگری را به شکل دیگری دوست داشته باشند مگر اینکه مطمئن شوند آن شخص کاملا اصیل و خالص است. اگر غیر از این باشد کاملا مشخص است که وی را همانند افراد معمولی در نظر خواهیم گرفت.

همین نداشتن فرهنگ واژگان خاص باعث می‌شود دیگران نسبت به ما احساس ناامنی کنند. احساسی‌ها (F) به خوبی می‌توانند از کلمات مهربانانه و عاشقانه استفاده کنند. آنها با همین کلمات می‌توانند احساساتشان را نسبت به رابطه‌ای که برقرار کرده‌اند بیان کنند.

پس به دل خود ترس راه نداده و آن کلمات زیبا و جذاب را برای کسی که دوستش دارید بیان کنید. مطمئن باشید نتیجه بدی در انتظارتان نخواهد بود.

۲- عمل‌کردن بسیار بهتر از کلمات جواب خواهند داد

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: «به جای اینکه حرف بزنی، عمل کن». INTJ ها باید در روابط عاطفی این جمله را سرلوحه کار خود قرار دهند. همسر یا نامزد شما دوست دارد کاری که می‌کنید از اعماق قلبتان باشد. پس خجالت را کنار گذاشته و هر آنچه که در قلبتان وجود دارد را در عمل نشان دهید. در آغوش گرفتن همسر اثری دارد که هزاران واژه از عهده آن بر نمی‌آیند.

۳- بعضی از افراد واقعا روز ولنتاین را جشن می‌گیرند

INTJ ها در میان تیپ‌های شخصیتی پایین‌ترین میزان به یاد داشتن رویدادهای عاطفی نظیر جشن تولد، سالگرد ازدواج یا روز ولنتاین را به خود اختصاص داده‌اند. چرا؟ چون به این نوع سنت‌ها و مراسم اعتقاد زیادی ندارند. همانطور که همیشه نشان داده‌اند، اعتقادشان این است که چنین مراسمی به بقیه افراد دنیا اختصاص دارد. پس به خاطر خدا هم که شده، این مراسم و رویدادها را به خاطرتان بسپارید. اگر برای روزهایی همچون روز ولنتاین برنامه داشته باشید، به هیچ وجه ضرر نخواهید کرد.

۴- نقشه بازی فقط زمانی جواب خواهد داد که در حال بازی کردن شطرنج باشید

INTJ ها متأسفانه با مقوله عشق و عاشقی مثل مسائل دیگر رفتار می‌کنند. سعی می‌کنند برای آن هم یک نقشه بازی داشته باشند. به جای اینکه دلمان را به نزدیک‌ترین فرد زندگیمان بسپاریم سعی می‌کنیم تصویری ایده‌آل از او در ذهنمان ایجاد کنیم. پس فرایند عشق‌ورزیدن را به یک سری مراحل عملیاتی تقسیم‌بندی می‌کنیم. درست مثل نقشه جنگ، سعی می‌کنیم تمام مراحل آن را با دقتی بی‌نظر اجرا کنیم. درست مثل اینکه مثل فرماندهان یک مأموریت بزرگ داریم و آن چیست؟ بله، پیداکردن شریک زندگی.

خیلی جالب است که دیگران اصلا سعی نمی‌کنند به مقوله عشق دیدگاه سیستمی داشته باشند. همسر یا معشوقه شما دوست دارد بداند که از نظر شما جذاب است، به او احترام می‌گذارید و بدون هیچ دلیل یا برنامه از قبل تعیین‌شده‌ای به او عشق می‌ورزید.

از شانستان شما مجبورید با شخص دیگری بازی کنید، نه اینکه مهره‌های شطرنج را بازی دهید.

۵- قرارگذاشتن مثل مصاحبه نیست

INTJ ها به این معروفند که حتما باید یک زوج ذهنی داشته باشند – کسی که زیرک و ترجیحا نابغه باشد و آنقدر مستقل باشد که در مقابل هوش سرشار یک INTJ تاب مقاومت داشته باشد. اکثر INTJ ها به سرعت می‌فهمند که کسی که روبرویشان قرار گرفته از این خصوصیات بهره می برد یا خیر. اگر آنگونه که فکر می‌کردند نباشد، اصلا وقتشان را برای ادامه رابطه تلف نمی‌کنند.

INTJ ها معمولا در قرارهایشان مخاطبشان را با سوالات «بزرگ» بمباران می‌کنند. منظور ما از بزرگ، سوالات پیچیده، فلسفی و سختی است که معمولا در مصاحبه‌های کاری می‌پرسند. آنها فکر می‌کنند که با این روش می‌خواهند شخصیت و مناسب‌بودن دوستشان را بسنجند. غافل از اینکه با این کار ۹۰% وقت باارزشششان را صرف چنین مسائل بی‌ربطی می‌کننند.

خوب در قرارهایتان چه کار باید بکنید؟ خوب گوش کنید. از دوستتان بپرسید که مثلا به چه نوع موسیقی (فیلم، کتاب یا غذا) علاقه دارد. معمولا هر کسی برای این دست از سوالات پاسخی دارد. دوست شما از اینکه در مورد غذای مورد علاقه‌اش صحبت کند دچار استرس نمی‌شود. اگر مخاطبتان از آن دسته از آدم‌هاست که اصلا آداب معاشرت بلد نیست و به هیچ‌وجه به دلتان نمی‌شینید، پیشنهاد می‌کنیم در مورد ادامه رابطه خود با وی تجدیدنظر کنید. اما اگر صحبت‌هایتان روند عادی‌اش را طی کرد و بعد از مدتی در مورد همه آنچه که به آن علاقه دارید صحبت کردید، خوشا به اقبالتان؛ شاید مورد دلخواهتان را پیدا کرده‌اید.

۶- بعضی وقتها فقط باید بگذارید اوضاع همانطور که هست پیش برود

INTJ ها در قضاوت‌کردن دیگران نمره بالایی می‌گیرند، به همین خاطر است که دوست دارند در مورد هر چیزی تصمیم بگیرند. شاید این کار به خاطر این است که ما همیشه به افکار و ذهن خودمان رجوع می‌کنیم. در غیر اینصورت به راحتی می‌توانیم انعطاف‌پذیر بوده و اطلاعات جدید را دریافت کنیم. این یک مشکل است، زیرا INTJ ها زمان بسیار زیادی را صرف جزئیات بی‌مورد روابط می‌کنند؛ مسائلی پیچیده نظیر احساسات، اینکه آیا آتش اشتیاق باید سوزان باشد یا نه. آری، آتش اشتیاق و محبت سوزان است اما مادامیکه سعی نکنیم آنرا با مسائل مادی و حساب و کتاب در ذهنمان شکل دهیم. که اگر این کار را بکنیم، جذابیت و گیرایی دیگر اثرش را نزد ما از دست خواهد داد. پس دست به کار شوید و سعی نکنید همه چیز را به شکل سیستم ببینید. عشق و مسائل مربوط به آن طبیعتی کاملا متفاوت دارد و اگر آنرا درک نکنید سریع اثرش را از دست خواهد داد.

۷- هیچ کس آدم‌های مغرور را دوست ندارد

اگر می‌خواهید روابط عاشقانه خود را نابود کنید، مطمئن شوید که از شریک عاطفی خود باهوش‌تر، شهودی‌تر، باوجدان‌تر، عاقل‌تر و مهمتر هستید. اگر همیشه سعی کنید خودتان را در مرتبه‌ای بالاتر از همسر یا نامزدتان قرار دهید، باعث نابودی ارتباطتان شده‌اید. هیچ کس از آدم‌هایی که خودشان را بالاتر از آنها می‌دانند خوششان نمی‌آید. پس اگر می‌‌خواهید نزد شریک آینده و یا کنونی زندگیتان محبوب باشید، لازم خود را هم‌مرتبه با وی بدانید.

۸- گاهی‌اوقات باید چشمتان را به برخی مسائل ببندید

INTJ ها به خاطر ساده و بی‌پرده صحبت‌کردنشان معروفند. آنها هر آنچه که در ذهنشان باشد را بر زبان جاری خواهند کرد. افرادی رک و منتقدانی سخت هستند. اگر شریک زندگی آنها در جایی اشتباهی مرتکب شود مستقیما به آنها خواهند گفت و خودشان نیز اوضاع را رفع و رجوع خواهند کرد. به مسائل ریز و ظریفی که باید پشت پرده بمانند اهمیت نداده و همیشه به دنبال حقیقت هستند.

البته کمی انتقاد سازنده در رابطه لازم است، اما اگر بخواهیم بیش از حد از آن استفاده کنیم باعث آسیب‌زدن به رابطه خواهیم شد. اگر همیشه بخواهید از همسر یا نامزدتان انتقاد کنید و راه‌های درست را به وی گوشزد کنید، باعث آزردگی و متنفرشدن او شده‌اید. اگر به تازگی وارد رابطه عاطفی با کسی شده‌اید، اصلا سعی نکنید که از این خصوصیت خود استفاده کنید، چون از نظر مخاطبتان این کار کاملا زننده و ناراحت‌کننده است.

پس اگر می‌خواهید همسر یا نامزدتان عاشق شما شود، بعضی وقتها چشمتان را به اشتباهات وی بپوشانید. مطمئن باشید او می‌داند که شما از قصد این کار را کرده‌اید و از نظر وی این کارتان کاملا جذاب خواهد بود.

۹- کاربردی‌بودن چیز رمانتیکی نیست

چیزهایی مثل سرخ‌کن یا پیچ‌گوشتی که کاربردی عملی دارند، اصلا رمانتیک و عاشقانه نیستند. گل و گیاه، فروتنی، قهقه‌زدن و چیزهای تزئینی که در داخل کمد قشنگ هستند، از نظر زنان رمانتیک می‌باشند. به خوبی می‌توان گفت که INTJ ها در این زمینه هیچ تخصصی ندارند.

برای بقیه افراد جهان، چیزهای غیرکاربردی نیمی از خوشی‌های یک رابطه‌ است. خوشبختانه وقتی که نوبت به اهمیت دادن به اطرافیان برسد، INTJ ها در این خصوص از شهودشان بهره می‌برند. شما در طراحی دروازه‌های رمانتیک و هدایای فکرشده‌ای که بعضی‌وقتها عجیب و غریب نیز هستند و در عین حال همان چیزی هستند که همسرتان انتظار دارد، دارای مهارت ذاتی هستید. پس این کار را انجام دهید. مرتب هم این کار را بکنید. فقط بیش از حد این کار را نکنید. همسرتان خواهد فهمید که شما دچار تغییر شده‌اید.

۱۰- عشق نیاز به مراقبت همیشگی دارد

شما روغن ماشینتان را عوض می‌کنید، چون دوست ندارید عمداً از روان‌بودن آن بکاهید. همین رفتار را نیز باید با عشق و همسر خود بکنید. همه رابطه‌ها نیاز به مراقبت و رسیدگی دائمی دارند. از مزایای موقعیت کنونی خود بهره برده و لذت و شادی بیشتری را به زندگی همسر یا نامزدتان وارد کنید. حتی اگر آنها متقابلا پاسخ شما را ندادند، زندگی شما با مراقبتی که از آن می‌کنید بسیار غنی‌تر خواهد شد.

عشق و مسائل عاشقانه در رابطه شما تا چه حد زندگیتان را شیرین کرده است؟ شما نیز تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.

مجتبی کریمی، مدیر سایت IranMBTI و عضو دپارتمان MBTI خانه توانگری

منبع: Truity

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاه (19)

 • مریم پاسخ

  خیلی خوب بود.من تا الان از جنبه قضیه ب خودم نگاه نکرده بودم

  می 14, 2016 در 8:53 ب.ظ
 • Amir پاسخ

  بسیار بسیار ممنون،
  خیلی خیلی کاربردی بود …
  من به علت اینکه در حال حاضر با دو همخانه ای برونگرا زندگی میکنم (که مطمئنا در این مسائل هم با هم گفتگوهایی داریم) همیشه احساس میکردم که شاید مشکلی در من باشد که مثل اونها نیستم یا مثل اونها، به اون اندازه به موضوع عشق و عاشقی اهمیت نمیدهم.
  این مقاله حداقل به من این کمک و کرد که دست از اون مقایسه احمقانه بردارم، و یه طورایی باز بیشتر از تیپ شخصیتی ام خوشم بیاد ;)
  بسیار متشکرم

  می 23, 2016 در 4:29 ب.ظ
 • یحیی پاسخ

  با سلام
  حین خواندن این مطالب، خیلی خندیدم چون intj هستم آن هم با درصدهای ۹۰ و ۹۰ و ۹۰ و ۹۵ و تمام کنایه های مطلب گویا خطاب به خودم بود. واقعا مطالبتان راهگشا بودند و باید در زندگی آینده ام لحاظ کنم.
  ممنون از شما

  دسامبر 22, 2016 در 12:24 ق.ظ
 • بنفشه پاسخ

  همه ی موارد کاملا درست بودن و راهگشا متشکرم ?

  ژانویه 22, 2017 در 11:57 ب.ظ
 • مهران پاسخ

  سلام منم یه intj ام
  واقعا نمیدونم میشه گفت بدترین نوع تیپ شخصیتیم یا بهترین فقط میدونم منو ک داره اذیت میکنه
  مطالب خوبی بودن ولی باز ما هر کاری کنیم همینم عوض بشو بهتر بشو نیستیم :)) :(

  فوریه 1, 2017 در 9:32 ق.ظ
  • رک پاسخ

   منم Intj ام و بنظرم از لحاظ ساختاری بهترینه اما باید انعطاف پذیری و درصد P هم بالا باشه!

   ژوئن 5, 2020 در 5:58 ب.ظ
  • Roza پاسخ

   البته که intj بودن یکی از بهترین تایپاییه که وجود داره باید به اینوه جزو ۲ درصد از مردم جهان حساب میشی افتخار کنی فقط ۲ درصد مردم جهان مثل ما فکر میکنن میتونن تحلیل کنن منطقی باشن . خودت رو دوست داشته باش تو ویژگی هایی داری که فقط دو درصدمون داریم بازم خدارو شکر کن که درصد مردان intj یک ممیز دو دهمه ولی بانوان ۸ دهم درشد یعنی خیلی کمتر.و اینکه بانوان بیشتری با تیپ شخصیتی شما میخورن

   آگوست 22, 2020 در 11:07 ب.ظ
 • shery پاسخ

  بعضی نکته هاش واقعا درمورد من صدق میکرد

  سپتامبر 17, 2018 در 5:37 ب.ظ
 • مهتابی پاسخ

  چ قدر intj بودن سخته ، واقعا تا قبل از اینکه با تیپ شناسی آشنا شم فکر میکردم مشکل دارم و خیلی به خودم سخت میگرفتم الان فهمیدم مشکل ندارم ولی چه فایده بازم سخته😐کاش میشد یه راهی پیدا کرد اینهمه عیبهای بقیه رو نبینم

  می 15, 2019 در 10:55 ب.ظ
  • نازلی لاله پاسخ

   سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
   ممنون از اینکه مقاله را مطالعه کرده و دیدگاه خود را مرقوم فرمودید.

   هر تیپی، نقاط قوت و ضعف خودش را دارد و در جای خودش مناسب است. هر تیپ و هر مشربی، ما را مستعد یک سری صفات ویژه می کند.
   یکی از مشخصات بارزی که NT ها مستعد آن هستند، نگاه ِ تحلیلی داشتن است.
   و نکته اینجاست که همیشه یک شیوه ی منطقی حتی درست، به همه ی آدمها، یکسان پاسخ نمی دهد.

   و چه خوب است که برای رسیدن به نتیجه و حل مسئله، به زبان طرف مقابل هم توجه کنیم، یعنی به تیپ طرف مقابل. و ببینیم تیپ خودمان چه تاثیری بر رفتارمان دارد و طرف مقابل با توجه به تیپ خود، رفتار ما را چگونه می بیند.

   نوامبر 20, 2019 در 9:51 ب.ظ
 • Minolorel پاسخ

  عجیبه با اینکه یکintj با درصدای بالای ۷۰ هستم اما هیچ کدوم از اینا باهام صدق نمیکنه
  حتی با اینکه دوبار دیگه هم تست دادم بازم intj بودم!!!

  می 31, 2019 در 8:18 ب.ظ
  • پشتیبانی توانگری پاسخ

   با سلام
   تست های اینترنتی برای همین معتبر نیستند که خطای ذهنی یا استاندارد نبودن تست در ان دخیل است و تیپ اصلی در کارگاه و به کمک مربی تشخیص داده می شود

   جولای 27, 2019 در 9:49 ق.ظ
  • Roza پاسخ

   احتمالا entj. هستی درصد تشابه. بعضی از intj ها و enti ها بسیار زیاده و گاها باهم اشتباه گرفته میشن
   به احتمال زیاد شما به ای ان تی جی شباهت بیشتری داشته باشی و یا درست پاسخ ندادی

   آگوست 22, 2020 در 11:11 ب.ظ
 • نگین پاسخ

  درست مثل وقتایی که یه چیزیو میدونی ولی منتظری کس دیگه ای بهت بگه
  واقعن عالی بود

  اکتبر 20, 2019 در 10:20 ق.ظ
  • نازلی لاله پاسخ

   سلام و عرض ادب
   دقیقا.
   دانش MBTI به ما میگوید ما چه کسی هستیم. انگار آینه ای در برابر ما میگیرد.

   نوامبر 20, 2019 در 9:53 ب.ظ
 • یوتاب پاسخ

  واقعا همه مطالب به من صدق میکنه. من هم intj هستم و اصلا به روز و عشق و اینا اهمیت نمیدم و فکر می کنم بقیه مردم فقط دارن وقتشون رو تلف کردن….! مطالب مفید و جالبی بود ممنون^_^

  می 22, 2020 در 9:17 ب.ظ
 • فرناز پاسخ

  دقیق من بودم تا قبل اینکه تایپ شخصیتیم رو بدونم فکر می‌کردم مشکلی چیزی دارم ولی الان فهمیدم مشکل از بقیه است!!!
  ولی چه فایده خیلی سخته به عنوان یک دختر شخصیتی اینجوری داشته باشی جالبه من قبلاً هم تست داده بودم این شخصیت شده بودم زیاد برام مهم نبود!! ولی دو سه دفعه دیگه اتفاقی فهمیدم تایپ شخصیتی کمیابیه بهرحال مقاله جالبی بود و بنظرم منطقیه intj ها از enfp ها خوششون بیاد

  ژوئن 25, 2020 در 11:26 ق.ظ
 • Mohanna پاسخ

  واقعا عالی بود.
  فوق العاده کاربردی
  و خنده دار
  واقعا استفاده کردیم
  ممنون

  اکتبر 4, 2020 در 1:30 ق.ظ
 • محمد پاسخ

  واقعا فوق العاده و دقیق بود
  👌👌👌

  می 24, 2021 در 6:15 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عاشقانه

مطالب مرتبط