محیط کاری مورد علاقه شما چیست؟

محیط‌های کاری مورد ترجیح ما: E-I و J-P

ترجیحات تیپ ما می‌توانند تأثیر شگرفی بر روی نحوه کارکردنمان داشته باشند و به تبع آن می‌توانند محیط موردعلاقه ما برای کارکردن را نیز مشخص کنند. ما به مشتریانمان پیوسته تأکید می‌کنیم که ببیند آیا تمام چشم‌اندازها در یک محیط‌ کاری به یک اندازه مورد توجه قرار گرفته‌اند یا خیر و همچنین چه موردی را می‌توانند بهبود ببخشند.

برونگرایی (E) و درونگرایی (I)

افرادی که دارای ترجیح برونگرایی (Extrovert) هستند محیط‌های کاری فعال با گزینه‌های متعدد را دوست دارند. برونگراها از طریق صحبت‌کردن ایده‌هایشان را گسترش می‌دهند و با راه‌انداختن یک مناظره می‌توانند عقاید و نظراتشان را جاری ساخته و افکارشان را پالایش کنند. به همین دلیل برونگراها دوست دارند در محیط‌کارشان با افراد زیادی ارتباط برقرار کنند و ایده‌هایشان را با آنها مطرح کنند و اگر برای مدتی طولانی تنها بمانند انرژی خود را از دست خواهند داد. در این میان، درونگراها نیز محیط‌های کاری آرامتر را می‌پسندند زیرا این گونه محیط به آنها اجازه می‌دهد تا بدون هیچ مزاحمتی بر روی کار خود تمرکز کنند. درونگراها برخلاف برونگراها که از طریق گفتگو ایده‌هایشان را توسعه می‌دادند، از طریق تفکر افکارشان را پالایش می‌کنند. بنابراین زمانیکه درونگراها افکارشان را بر زبانشان جاری می‌کنند به طور کامل در مورد آن فکر کرده‌اند. بنابراین آنها بیشتر از برونگراها به حرف‌هایی که می‌زنند متعهدند و بعید به نظر می‌رسد که عقایدشان را پشت سر هم تغییر دهند.

نکاتی برای تیم‌ها:

فرصت‌هایی را برای اعضای تیمتان ایجاد کنید که بتوانند انتخاب کنند چه زمانی درونگرا باشند و چه زمانی برونگرا. برای مثال مکان‌های ساکت و آرام را برای تفکر و تمرکز در نظر بگیرید و یا بر عکس مکانی را در نظر بگیرید که افراد بتوانند بدون هیچ مزاحمتی ملاقات‌های حضوری داشته و brainstorming کنند. به یاد داشته باشید که باید به درهای باز و بسته اتاق افراد احترام بگذارید.

منظم (J) و منعطف (P)

افرادی که دارای ترجیح منظم هستند در محیط‌هایی می‌توانند بهترین کار خود را انجام دهند که بتوانند برای کل روز خود برنامه‌ریزی کرده و به برنامه پایبند باشند. منظم‌ها دوست دارند کارهایشان را تمام کنند و زمانیکه بتوانند تصمیم بگیرند و پروژه‌ها را تمام کنند به رضایت شغلی دست پیدا خواهند کرد. J ها ساختار را ترجیح‌ می‌دهند و تمایل دارند زمان و کارهایشان را برنامه‌ریزی کرده و فهرست to-do برای خود ایجاد کنند. از سوی دیگر، کسانی که دارای ترجیح P یا منعطف هستند از کارهایی که به آنها آزادی عمل و انعطاف‌پذیری بدهد استقبال می‌کنند. منعطف‌ها دوست دارند گزینه‌های متعددی پیش رو داشته باشند و بنابراین تصمیم‌گیری را به لحظه آخر موکول می‌کنند تا هیچ اطلاعاتی را از دست ندهند. منعطف‌ها برخلاف منظم‌ها که دوست دارند کارشان را قبل از موعد زمانی تمام کنند، پروژه‌هایشان را دقیقاً در موعد زمانی به اتمام می‌رسانند. آنها افرادی کنجکاو و منعطف هستند و به تبع آن نسبت به تغییر عکس‌العمل خوبی دارند.

نکاتی برای تیم‌ها:

زمانیکه در حال تصمیم‌گیری در خصوص یک پروژه هستید، تعیین کنید که کدام‌یک از مؤلفه‌های پروژه نیاز به تصمیم‌گیری سریع داشته و کدامیک نیاز به کاوش و بررسی بیشتری دارد. در خصوص زمان و نحوه انجام پروژه به افراد تیمتان به اجماع کلی برسید. همچنین موعدهای زمانی را مشخص کرده و بررسی کنید که تا چه زمانی می‌توانید اطلاعات جدید دریافت کنید. تجربه نشان داده که استفاده از بررسی‌های غیررسمی و ملاقات حضوری این اطمینان را حاصل می‌کند که اطلاعات جدید به شیوه‌ای مشخص و زماندار به افراد ارائه می‌شوند. این کار به J ها و P ها اجازه می‌دهد که رویکرد مخصوص به خودشان نسبت به پروژه را ساخته و پرداخته کنند.

مجتبی کریمی، دپارتمان MBTI خانه توانگری

منبع: Psychometrics.com

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط